nezvaná návštěva

V Beskydech opět řádí medvěd! Na zahradách ničí včelařům úly

Téma:

V Beskydech zase varují před medvědem. Zvíře tam už potřetí poškodilo včelařům úly. Podle ochránců přírody jde o tuláka, kterého několikrát natočili turisté na mobil. Obce proto nabádají občany k opatrnosti.

Už tři měsíce se beskydskými lesy toulá hnědý huňáč. Minulý týden navštívil zahradu dvěma včelařům. "Sežral medové plástve, včelstvo úplně zničil," postěžoval si včelař Antonín Samek.

 

O víkendu se k jednomu z nich dokonce vrátil a včelí úly poškodil znovu. V obci Krásná na Frýdeckomístecku, kde se medvěd dokonce pohyboval kolem tamního obecního úřadu, už starosta vybízí občany k opatrnosti.

 

Lidé by si měli zajistit své zahrady, nenechat volně pobíhat psy nebo domácí zvířata. Pokud už se s medvědem setkáte tváří v tvář, odborníci radí neutíkat. Medvěd je vždy rychlejší než člověk. "Ideálně se nepřibližovat, poodcházet, sledovat, co dělá," upozorňuje Václav Tomášek z CHKO Beskydy.

 

 

Podle ochránců přírody by mohlo jít o stejného medvěda, který se už blízko lidských obydlí objevil několikrát v minulosti. Místní si zase myslí, že jde o medvěda ze Vsetínska, který loni na podzim nadělal obrovské škody.

 

"Medvědů se v Beskydech pohybuje od 2 do 5 minimálně v té centrální části," dodává Tomášek. V lesích jsou proto připraveny už tři klece, do kterých ho chtějí odchytit. Zatím se to nedaří, medvěd byl vždy o krok napřed.

pan, Jan Socha TN.cz