Medvěd

Lidé se bojí chodit do lesa! Medvěd v Beskydech znovu útočil

Medvěd, který se už delší dobu toulá po Beskydech, dal o sobě opět vědět. V noci na čtvrtek poničil včelí úl a nebyl to jeho první útok. Na včely už tento týden zaútočil, jen ve vedlejší vesnici. Myslivci a ochránci přírody proto varují místní obyvatele, aby byli opatrní.

Zbouraný úl, mrtvé včely a otisky mohutných tlap zůstaly po medvědově řádění na zahradě pana Oršulíka. "Když jsem viděl ty sežrané plástve, bylo mi to jasné," prohlásil Emil Oršulík, který je také myslivcem. "Sežral ty medové plástve, včelstvo úplně zničil," dodal včelař Antonín Samek.

Medvěd nejspíš sešel ze zdejších kopců až ke včelím úlům, přilákala ho asi potrava. Na některých místech byly ještě odpoledne vidět stopy, jak na úl zaútočil.

Místní si myslí, že jde o stejného medvěda, který loni škodil a zabíjel zvířata na Vsetínsku. Obec proto lidi vybízí k opatrnosti. "Informovali jsme občany, aby zvýšili opatrnost při chůzi v obci a v lese a zabezpečili si zvířata v okolí," uvedl starosta obce Řeky Tomáš Tomeczek.

Medvěd se tento týden objevil také před obecním úřadem v obci Krásná pod Lysou horou. "Jeden úl zboural, pak byl vyrušený majitelem a odešel pryč," popsal obyvatel Krásné Jiří Šigut. Lidé v oblasti se prý bojí chodit do lesa.

Související obsah

Medvěda už více než dva měsíce mohou spatřit lidé napříč beskydskými lesy. Několikrát se ho dokonce podařilo všímavým turistům zachytit na kameru. "Medvědů se v Beskydech pohybuje minimálně od dvou do pěti," sdělil Václav Tomášek z CHKO Beskydy.

Většinou jsou plaší a člověka se bojí, tento huňáč je ale výjimka. Proto vše nasvědčuje tomu, že jde o toho samého jedince. "Ideálně se nepřibližovat, poodcházet, sledovat, co dělá," doporučil v případě setkání s medvědem Tomášek.

Ať už turisty děsí více medvědů, nebo jeden, ochránci přírody chtějí zvíře odchytit do klece a nasadit mu telemetrický obojek.

Jan Socha/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz