Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Nedostatek léků

V Česku dál chybí léky. "Dřív taky lidi umírali," řekl prý úřad lékárnici

V České republice chybí důležitá mast na rakovinu kůže s názvem Metvix. Není to ale jediný lék, který není u nás k dostání. Některé mají časté výpadky dokonce několik let. Ministerstvo zdravotnictví plánuje zavést systém, který by měl zajistit dovoz z jiných míst, podle lékárníků ale fungovat nebude.

Přípravek pro astmatiky Berodual, kapky pro novorozence Vigantol, mast Framykoin nebo čípky Rectodelt, které potřebují děti při akutní laryngitidě. To je krátký výčet léků, které těžko seženete.

 

"My jsme schopni připravit náhradu, ale tím, že to není hromadně vyráběný léčivý přípravek, tak je jeho použitelnost kratší," sdělila lékárnice Kateřina Horáčková. Například lék Rectodelt se sice dá vyrobit v lékárně, ale expirační doba je maximálně tři měsíce. Originální čípky mohou mít rodiče doma a být na záchvat dítěte připraveni klidně i dva roky.

 

Podle lékárníků je situace o to horší, že často dojde i náhrada náhrady a ne vždy je možnost jiný adekvátní druh připravit. "Kontrolorka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) mi na toto sdělila, že v 16. století lidé taky umírali, protože neměli léky," tvrdí Horáčková.

 

Příčiny toho, že léky chybí, často nejsou známy. Mnohdy je jen uvedeno, že jde o výrobní nebo obchodní důvody, nebo příčina není zveřejněna vůbec. Potřebný lék je ale možné sehnat bez problémů v zahraničí, třeba na Slovensku.

 

 

"Tam léky byly v běžné distribuci. Takže pravděpodobně vymáhání sankcí vůči výrobcům ze strany slovenského ministerstva, případně slovenského SÚKLu je daleko důslednější," myslí si prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

 

Ministerstvo v novele zákona navíc navrhlo lhůtu 180 dní, kdy si výrobce může dovolit lék bez sankce nedodat. Tu po připomínkách lékárnické komory zkrátili na 120 dní. "To je pro nás stále nepřiměřeně dlouhé," uvedl Chudoba. V tuto chvíli jde návrh zákona do mezirezortního připomínkového řízení.

 

"Určitě to není tak, že by ministerstvo beztrestně tolerovalo, aby výrobci nedodávali na český trh léky. My chceme říct, že chápeme, že v dnešní době, kdy je výroba léčiv z ekonomických důvodů globalizována, je problém souběžně dodávat do několika zemí najednou," řekl náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

 

 

Už dva roky na tuzemském trhu chybí lék na rakovinu kůže Metvix, zničehonic se přestal dovážet. Ročně přitom přibyde v Česku přes 30 tisíc nových kožních nádorů a minimálně 10 procent z nich by se ale dalo zvládnout vyléčit tímto speciálním krémem.

 

Metvix je k dostání pouze v Německu a za dvougramovou tubu, která vydrží v průměru na dvě menší aplikace, zaplatí člověk v přepočtu zhruba 6500 korun. "Když jich člověk potřebuje x, tak to už je docela hodně. Já jsem v důchodu, takže zrovna nemám nějaký extra prostředky," popsal Stanislav Harant, který trpí rakovinou kůže.

 

"Společnost se rozhodla léčivo Metvix na český trh nedodávat. Z důvodu nízké poptávky po tomto léku nebyly tyto dodávky pro firmu ekonomicky výhodné," vysvětlila Jaroslava Žaludová z firmy Galenoderm pro portál aktualne.cz.

Kristýna Šimánková/epa TN.cz