KORONAVIRUS V ČESKU

Policie na Ústecku zajistila skoro 700 tisíc roušek, firma měla navyšovat cenu

Roman Dolejský
Roman Dolejský, Martin Klícha
Publikováno 17. 3. 2020
Téma:

V Česku nadále platí omezení volného pohybu, od úterka musejí také cestující v Praze jezdit v MHD se zakrytým nosem a ústy. V Olomouckém kraji je izolováno celkem 21 katastrálních území, další uzavřenou oblastí jsou Kynice na Havlíčkobrodsku. Nemocnice evidují celkem 434 nakažených, třem lidem se podařilo z nemoci vyléčit. Na Ústecku policie zajistila skoro 700 tisíc roušek od firmy, která měla spekulovat s jejich cenou.

Hlavní události

- V Česku je 434 nakažených koronavirem. Tři lidé jsou ve velmi vážném až kritickém stavu. Na koronavirus bylo testováno více než 6300 lidí

- Ošetřovné se bude vyplácet po celou dobu trvání nákazy, uvedl v úterý premiér Babiš

- Na Olomoucku je uzavřených 21 katastrálních uzemí kvůli obavám z šíření koronaviru. Na místě může být až 1000 nakažených. Jsou uzavřené také Kynice na Havlíčkobrodsku, kde se lidé nakazili během oslav MDŽ

- V Ústeckém kraji policie zajistila téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat zdravotníkům, na poslední chvíli se ale měla snažit navyšovat cenu. Roušky budou dále využity

- Firma Respilon v Brně vyvinula vlastní masky na záchyt a záhubu koronaviru. Vydrží 24 hodin, koupit půjdou nejspíše od dubna

- První tři Češi, kteří se nakazili koronavirem, byli vyléčeni. Všichni byli pacienty nemocnice v Ústí nad Labem. Zlepšil se i stav pacienta na Bulovce

- Od půlnoci platí povinnost mít v pražské MHD roušku, Ministerstvo vnitra ČR doporučuje občanům používat jakoukoliv ochranu obličeje i při nakupování

- Liberecký kraj zavádí povinné nošení roušek například v MHD

- Česká vláda vydala omezení pohybu na našem území, které platí od pondělních 00:00. Zakázaný je volný pohyb lidí, doporučená je práce na dálku

- Lídři Evropské unie se shodli na cestovních omezeních, dočasně budou pro lidi ze zemí mimo EU uzavřeny vnější hranice

- Celosvětově se koronavirem infikovalo nejméně 182 tisíc lidí, nemoci podlehlo více než 7100 nakažených

- Ministr zemědělství Miroslav Toman a rektoři českých univerzit vyzvali studenty, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru


JSTE V UZAVŘENÉ OBLASTI? NATOČTE NÁM VIDEO, JAK KARANTÉNU ZVLÁDÁTE A POŠLETE HO NA MAIL ZPRAVY@NOVA.CZ. DĚKUJEME.

 

Ministr vnitra Jan Hamáček v úterý večer na twitteru oznámil, že na Ústecku zasahovala policie proti spekulantům s rouškami: "Na můj popud hejtman Ústeckého kraje ve spolupráci s Policií ČR podle krizového zákona zajistil téměř 700 tisíc roušek od firmy, která je měla dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažila navyšovat cenu." Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček rozhodl, že budou tyto zdravotní pomůcky, podle vyjádření Ústeckého kraje má jít i o respirátory, dále použity.

 

Lídři zemí Evropské unie se na videokonferenci shodli na uzavření vnějších hranic EU. Na tiskové konferenci to v úterý večer oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Zároveň také uvedl, že bude umožněna přeprava potravin a léku v rámci vnitřních hranic.

 

"Ošetřovné bude na celý čas trvání té nákazy 60 procent v případě péče o dítě do deseti let,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády. Podle Babiše je situace horší než za války, nepřítele není vidět. Česko dostane od Evropské unie miliardu eur, tedy asi 26 miliard korun, na pomoc s následky koronaviru.

 

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) přiznal nedostatek roušek. "Zcela otevřeně je ale nutné přiznat nedostatek roušek a respirátorů, zejména pro ty, kteří pomáhají v první linii – zdravotnický personál, hasiče, policisty a také prodavačky. Milióny kusů zdravotnického materiálu by měly dojít v řádu dnů, přesto však cítím potřebu se za vládu omluvit veřejnosti,“ uvedl Zaorálek.

 

Dění jsme sledovali online:

On-line reportáž

Boj s koronavirem

22:40
22:22

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček dnes večer vydal rozhodnutí a nařídil poskytnutí 680 tisíc kusů roušek a respirátorů nacházejících se na území kraje. Rozhodl tak na základě krizového zákona na žádost ministra vnitra ČR Jana Hamáčka ze dne 17. března 2020.

22:07

"Záchranářům Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje každý den nosí občané sami od sebe roušky, bábovky, nabízejí, že nám budou pomáhat dezinfikovat vozy, uklízet nebo nám posílají na dálku hodně sil a pevné nervy. Například maminka dvou dětí Barbora S. upekla záchranářům výbornou bábovku na stanoviště Seč. Paní Miroslava G. zase celou noc šila roušky pro naše záchranáře a ráno je ještě “horké” donesla záchranářům ve Vysokém Mýtě. Tereza H. z Tattoo Anděl zase donesla roušky záchranářům na základnu Chrudim. Na holickou základnu lidé také donesli vlastnoručně ušité roušky. Iniciativa vietnamských obchodníků zase nabízí nápoje IZS zdarma. Podobných případů se děje na základnách po celém našem kraji celá řada. Sám jsem za celou jedenáctiletou službu u Záchranné služby tak mohutnou vlnu solidarity a čiré dobroty nikdy nezažil, je moc fajn vědět, že dobrých lidí je v této společnosti veliká spousta. Všem vám z celého našeho velikého záchranářského srdce děkujeme a velice si toho vážíme," vzkazuje mluvčí pardubických záchranářů Aleš Malý.

 

Zároveň se ale postavil za opatření, která vláda přijímá. Vysvětlil také dřívější snahy ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o vyhlášení nouzového stavu. "Už dříve jsme na vládě navrhovali vyhlášení nouzového stavu, abychom lépe uspěli ve rvačce evropských států, které poptávají stejné produkty,“ doplnil.

 

Babiš během tiskové konference přiznal selhání vlády a omluvil se: "My se omlouváme taky, my jsme měli slíbenou dodávku na pondělí pět milionů roušek, já jsem dostal mylnou informaci, že zkrátka ta česká firma to zaplatila do Číny, ono se ukázalo, že to nebylo do Číny, tak jsem se omluvil i čínskému velvyslanci, takže my se všem omlouváme. Více se dozvíte zde:

 

Epidemiolog Roman Prymula odhadl, jak by mohla situace ohledně koronaviru pokračovat: "Co se týká prognózy, tak nikdo asi v tuto chvíli není věštec z křišťálové koule, aby řekl, za 15 dnů bude konec, to určitě ne. Podíváte-li se na situaci v Evropě, tak vidíte exponenciální nárůst v těch jednotlivých zemích," sdělil Prymula po úterním jednání vlády s tím, že očekává změnu v řádu dní, nejedná se o změnu v počtu zemřelých.

 

"Co se týká nás, tak já odhaduji, že během týdne až deseti dnů bychom měli vidět na té naší křivce nějaký pohyb," doplnil Prymula a zdůraznil, že epidemie bude trvat alespoň měsíc, když budou Češi dodržovat bezpečnostní opatření. Až potom začne křivka nemocných klesat.

  

Liberecký kraj po jednání krizového štábu zavedl celou řadu nových opatření. Kvůli výskytu koronaviru je od 18:00 nařízen zákaz vstupu a pohybu osob bez ochrany dýchacích cest (roušky, respirátory a podobně) do MHD, provozoven, které mají povolený provoz, sociálních a zdravotních zařízení, úřadů spravního orgánu i IZS, pošt, lékáren, bank a dalších.

 

Ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s rektorem České zemědělské univerzity v Praze Petrem Skleničkou, rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou a rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomášem Machulou se v úterý obrátili na studenty oborových vysokých škol. Ve společném prohlášení je vyzvali, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru.

 

Tři Češi nakažení koronavirem jsou ve velmi vážném až kritickém stavu. V úterý ráno to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní stav pacienta ležícího na Jednotce intenzivní péče na pražské Bulovce by však měl být lepší.

 

Podle policejního prezidia policie eviduje porušování karantény a omezení pohybu. Policisté oznámení prověřují. Přesná čísla ale zatím k dispozici nejsou.

 

 

V rokycanské nemocnici se přes noc objevily kontejnery, kde se budou odebírat vzorky na testování na přítomnost koronaviru. Přes den přibudou i v klatovské nemocnici. Instalaci kontejnerů si můžete prohlédnout v galerii na konci článku.

 

Vyléčili se tři lidé, kteří byli nakaženi koronavirem. Jednalo se o pacienty z nemocnice v Ústí nad Labem. Informaci potvrdil předseda vlády.

 

Mezi uzavřené obce se v pondělí přidaly Kynice na Havlíčkobrodsku. Od pondělních jedenácti hodin je uzavřela policie na pokyn hygieniků. V obci s asi 90 obyvateli jsou nejméně čtyři nakažení. Obyvatelé se zřejmě nakazili při oslavách Mezinárodního dne žen 7. března. Podle epidemioložky se v obci na oslavách objevil člověk z Prahy, který byl infikovaný. V karanténě je i starostka obce a její rodina.

 

U Kynic zřídila policie čtyři kontrolní stanoviště, na místě pomáhají i dobrovolní hasiči. „Nezaznamenali jsme žádné protiprávní jednání, žádný pokus o narušení veřejné vyhlášky,“ shrnula dnes dopoledne mluvčí havlíčkobrodské policie Dana Čírtková.

 

Policie má připravený postup i pro zásobování potravinami. Ty by se přivezly na jedno místo, policie je pak převezla na bezpečné místo v uzavřené zóně, kde by si je převzali obyvatelé tak, aby nedošlo k žádnému kontaktu.

 

 

Také desítky tisíc lidí na Olomoucku nesmí opustit své obce. Platí i zákaz vstupu na toto území. Krajští hygienici od pondělní třetí hodiny ranní uzavřeli celkem 21 katastrálních území spadajících pod Uničov, Litovel a Červenku. Jen v této oblasti dnes přibylo podle krajských hygieniků dalších šest nakažených koronavirem. Celkem je tam 31 pacientů s Covid-19.

 

"Víme, že je tam zhruba 1000 kontaktů, které mohou být potenciálně nakaženy. Jsou to lidé, kteří byli v kontaktu s infikovanými, což už je poměrně velký počet, proto hygienici rozhodli o tomto uzavření," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pro Radiožurnál.

 

 

Státní ústav pro kontrolu léčiv povolí použití neregistrovaného přípravku s látkou remdesivir. Léčivá látka bude určena pro pacienty v kritickém stavu. Na podnět SÚKL použití následně povolilo Ministerstvo zdravotnictví ČR.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o situaci na Slovensku:

 

GALERIE: Kontejnery na odběr vzorků

1
/
5
Zdroj: HZS Plzeňský kraj
Buňky v nemocnici v Rokycanech - 5

 

 

Škoda Auto uzavírá své provozy:

 

TN.cz