Ostrov Lampedusa

V Itálii zabavili loď neziskovky. Na palubě bylo 49 migrantů!

Uprchlíci
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Italská policie zadržela na ostrově Lampedusa loď, kterou provozují nevládní organizace. Na palubě bylo 49 migrantů, které členové posádky zachránili u břehů Libye. Podle prokuratury mohli napomáhat nelegální migraci.

Plavidlo Mare Ionio monitoruje vody Středozemního moře mezi Itálií a Libyí od loňského podzimu. Podle neziskové organizace Meditarranea, která loď provozuje, není určena k přepravě migrantů do Evropy, ale k lokalizaci a záchraně plavidel uprchlíků, kteří se ocitnou v nebezpečí.

 

V pondělí ale nabrala loď Mare Ionio na palubu 49 migrantů z nafukovacího člunu, který se u Libye začal potápět. Podle kapitána byli utečenci v ohrožení života, proto požádal o povolení vplout do přístavu Lampedusa. To ale nedostal a zakotvil asi dva kilometry od pobřeží ostrova.

 

Poté se o loď začala zajímat italská policie. "Finanční stráž obstavila loď Mare Ionio a doprovodila ji do přístavu Lampedusa," citoval italské ministerstvo vnitra portál La Repubblica. Členy posádky se policisté chystají vyslechnout v nadcházejících hodinách.

 

 

Prokuratura vyšetřuje, zda posádka nespáchala trestný čin napomáhání nelegální migraci. Podle ministra vnitra Mattea Salviniho, který šéfuje protiimigrační straně Liga a prosadil uzavření přístavů pro plavidla neziskovek, by měli být členové posádky zatčeni.

 

Ze zachráněných migrantů je asi 12 nezletilých, jeden byl v kritickém stavu převezen do nemocnice. Starosta města Lampedusa Tot Martello uvedl, že je připraveno uprchlíky přijmout. Co se s nimi stane, není jasné.

TN.cz