39 obětí

Policie už ví, odkud oběti z kamionu pocházely! Příčinu smrti určí pitva

Nález mrtvách těl v kamionu s chladícím zařízením - 3
Zdroj: Profimedia
Návěs, ve kterém policie našla 39 obětí
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 2.11. 2019 07:28

Všech 39 lidí, kteří zemřeli v kamionu, pochází z Vietnamu. Policie zprávu zveřejnila v pátek. Od té doby zkontaktovala několik rodin, jejichž blízcí se pohřešovali. Vietnamské velvyslanectví v Londýně se bude také snažit těla převést zpět do jejich rodné země. To vše však bude možné až po pitvě. Policie doufá, že už brzy zjistí, přesnou příčinu smrti.

Už dříve se několik vietnamských rodin obávalo, že přišlo o své blízké. Například šestadvacetiletá Pham Thi Tra My napsala svým příbuzným 22. října poslední zprávu: "Cesta do cizí země selhala". O den později britská policie v Essexu našla 39 těl v návěsu v kamionu. Zemřít v něm měl také třicetiletý Le Van Ha. Jeho otec byl od začátku přesvědčený, že je mezi mrtvými.

 

Zpočátku se policie domnívala, že v kamionu cestovali čínští a vietnamští migranti. V pátek však zveřejnila nové informace. Všichni mrtví byli jen Vietnamci, uvedl deník BBC. Policie je nyní v přímém kontaktu s rodinami obětí a také s vietnamskou vládou.

 

K případu se vyjádřilo i vietnamské velvyslanectví v Londýně. "Zvláštní orgány Vietnamu a Velké Británie musí stále identifikovat a potvrdit konkrétní totožnost obětí," uvedl úřad. Dále se bude snažit spolupracovat s příslušnými orgány v Británii a Vietnamu, aby pomohl převést oběti domů k jejich rodinám.

 

Kromě identifikace obětí policie čeká na výsledky pitvy. Ta by měla ukázat příčinu smrti. Podle předběžných informací měli migranti v návěsu umrznout. Sloužil totiž jako chladící mrazák. Pašeráci mají tuto metodu využívat kvůli lepšímu přechodu přes bezpečnostní opatření. V přístavech totiž ke kontrole využívají kamery s termovizí. Ty neumí odhalit objekty v chladících zařízení, uvedl Dailymail.

 

 

Policie od začátku případu zadržela také několik lidí. Jako první skončil ve vazbě pětadvacetiletý řidič kamionu Mo Robinson. Ten je obviněný z praní špinavých peněz, obchodování s lidmi a ze zabití všech 39 migrantů. Dále čeká na vydání z Irska do Velké Británie třiadvacetiletý Eamonn Harrison. Policie ho obvinila nejen ze zabití a obchodování s lidmi, ale také z napomáhání k nezákonnému přistěhovalectví. Další dva lidi zadržela policie ve Vietnamu v souvislosti s pátráním po pohřešovaných lidech.

 

Připomeňte si reportáž o kamionu převážejícím 39 těl:

 

TN.cz