srovnání

V některých zemích EU si za naftu a benzín připlatíte! PŘEHLED CEN

Tankování
Zdroj: Getty Images, TN.cz
Téma:

Pokud se chystáte na letní dovolenou vlastním autem, možná vás překvapí, že si v některých oblíbených evropských destinacích pořádně připlatíte za pohonné hmoty. Například v Chorvatsku je benzín oproti Česku v průměru dražší o více než 2 koruny a 70 haléřů za litr. Drahé jsou pohonné hmoty tradičně v Itálii, tam si Češi při tankování 50litrové nádrže připlatí až 420 korun.

Ceny pohonných hmot neustále rostou, začátkem dubna výrazně vzrostla cena Naturalu 95, benzín je tak opět dražší než nafta. I přes poměrně vysoké ceny patří ale Česká republika k těm levnějším zemím.

 

"Průměrná cena nafty v tuzemsku je podle Evropské komise 32,57 Kč/l, litr Naturalu 95 pak stojí 33,50 Kč. Ve srovnání s průměrem EU je nafta levnější o necelé 3 koruny, zatímco benzín skoro o 5 korun," uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty.

 

Velmi vysoké ceny v Evropě jsou již tradičně v Itálii, kde aktuálně stojí nafta v průměru 39,12 korun, benzín se vyšplhal dokonce na 41,90 korun. Češi si tak u benzínu připlatí až 8 korun a 40 haléřů na litr. To je v případě 50litrové nádrže neuvěřitelných 420 korun.

 

GALERIE: Srovnání aktuálních cen nafty a benzínu

1
/
4
Zdroj: nákupní aliance Axigon
Srovnání aktuálních cen motorové nafty

 

Podobně je na tom také například Řecko, kde nafta vyjde na 36,45 korun, benzín je dokonce dražší než v Itálii, litr vyjde na 42,31 korun. Při cestě k moři se tak mnohdy vyplatí tankovat cestou v levnějších zemích.

 

"Příznivé ceny hodně podobné těm českým jsou v Rakousku, Maďarsku i Slovinsku. Litr nafty je v Rakousku dokonce levnější o více než 60 haléřů než v Česku,“ dodává Duraković.

 

 

Nejlevnější naftu v rámci Evropské unie lze natankovat v Lucembursku, litr vyjde na 29,19 korun, pod hranicí 30 korun se drží také Bulharsko. Naopak nejdráž vyjde nafta ve Spojeném království, kde litr stojí 39,76 korun.

 

Benzín seženeme nejlevněji v Bulharsku, kde stojí litr v průměru 29,21 korun. Naopak nejdražší benzín se prodává v Nizozemsku, litr vyjde až na 44,35 korun.
 

klma TN.cz