důležité jednání

V Praze zasedají ministři obrany zemí V4, zhodnotí české předsednictví

Martin Klícha
Martin Klícha
24.6. 2020 7:27
Téma:

Ve středu se v Praze koná zasedání ministrů obrany zemí Visegrádské čtyřky (V4). Delegaci ČR jako hostitelské země vede ministr obrany Lubomír Metnar.

První kroky ministrů obrany Česka, Slovenska, Maďarska a náměstka ministra obrany Polska mířily ráno k národnímu památníku na Vítkově. Zazněly hymny všech čtyř států a po kráké vojenské přehlídce se ministři přesunuli k prohlídce samotného památníku. Tam položili květiny k hrobu neznámého vojína.

 

Ministři by si pak měli sednout ke kulatému stolu. Předmětem jednání bude vyhodnocení stavu plnění úkolů v prioritních oblastech českého předsednictví. Mezi české priority patří strategická revize obranné spolupráce V4, dokončení společného akvizičního projektu v oblasti pořizování vojenského materiálu, vojenské doporučení ke koncepčním změnám ve výstavbě bojového uskupení V4 pro EU (V4 EU BG) a další posilování regionální spolupráce.

 

Zároveň bude diskutován příspěvek V4 k současným iniciativám NATO a EU. V závěru zasedání schválí ministři obrany V4 společné komuniké a podepíší novou vizi států V4 k jejich obranné spolupráci.

 

 

Zasedání ministrů obrany zemí V4 v Praze 24. 6. formálně uzavře české předsednictví ve Visegrádské skupině v oblasti obrany.

Související témata:
TN.cz