Domácí

Zase jsme best in covid, tvrdí Babiš. Kde berete tu drzost, zuří opozice

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se ve středu na otočku vydal do Slovinska, kde se zúčastnil 16. ročníku Bledského strategického fóra. S lídry některých evropských států diskutoval o klíčových výzvách pro budoucnost. Asi největší ohlas ale vyvolal jeho výrok "best in covid", který pronesl i před rokem. Tehdy i nyní si za něj vysloužil vlnu kritiky.

Na Bledském fóru premiér vystoupil i minulý rok a tehdy prohlásil, že země Visegrádské čtyřky jsou tzv. "best in covid". To samé zopakoval také ve středu v Praze před odletem. Země V4 jsou podle něj z hlediska sedmidenní incidence opět nejlepšími v Evropě.

"Je první výročí a zase je V4 best in covid. Je to úplně stejné jako minulý rok, kdy to byla taky pravda," řekl Babiš.

Za současné nízké počty nově nakažených, ale podle epidemiologů může především velká promořenost, související s vysokými počty nakažených na začátku roku. "Bylo toho dosaženo za strašně velkou cenu. To znamená, že mezi 30 až 40 tisíci lidí zemřelo. A desetitisíce mají vážné chronické problémy. Tohle nemuselo být," řekl imunolog Václav Hořejší.

Premiérův výrok i tentokrát kritizuje opozice. "Škoda, že se toho nedožilo těch více než 30 tisíc lidí, kteří umřeli. Jsou to dvě okresní města mimochodem," uvedla Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), předsedkyně TOP 09.

Související obsah

"Andrej Babiš předvedl největší selhání českého premiéra v historii této země. Arogance, s kterou i teď po 30 000 mrtvých opakuje, že jsme “best in covid”, je naprostý výsměch a neúcta všem pozůstalým. Hlavně, že šaškoval s křišťálovou koulí. Pane premiére, kde berete tu drzost," řekl Ivan Bartoš (PIRSTAN), šéf Pirátů. 

Babiš si ale za svým výrokem stojí. "V sedmidenním průměru incidence je Česko třetí nejlepší v Evropě a V4 je nejlepší. Opozice místo toho, aby zakopala válečnou sekeru a pomáhala vládě řešit covid, tak dělala všechno proto a měla radost z toho, co se stalo. A my dělali všechno proto, abychom ochránili životy našich lidí," řekl Babiš.

Středeční jednání vrchních evropských představitelů se týkalo rozšiřování schengenského prostoru o země západního Balkánu, budoucnosti v Afghánistánu nebo strategii proti ilegální migraci do Evropy. Diskuzního fóra se zúčastnili například maďarský premiér Viktor Orbán, předseda Evropského parlamentu David Sassoli nebo slovinský prezident Borut Pahor.

Bledské strategické fórum bude ve Slovinsku pokračovat i ve čtvrtek. Zúčastnit by se ho měl také český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz