Dívejte se na oblohu

Ve čtvrtek večer nás čeká poslední superúplněk, další bude až za rok

Podle astronomů byl superúplněk nejkrásnější v roce
Zdroj: TV Nova
Téma:

Ve čtvrtek večer se dočkáme posledního letošního superúplňku, pozorovat ho ale bude možné celou noc. Další podobný jev nastane až během příštího roku.

Noční obloha je letos pro pozorovatele štědrá, ve čtvrtek večer se totiž dočkáme již třetího superúplňku roku 2020. Takzvaný Květinový měsíc by měl vrcholu dosáhnout před 23. hodinou, dalšího podobného jevu se znovu dočkáme až v příštím roce.

 

Superúplněk nastane ve 22:45 středoevropského letního času, dobře viditelný by ale měl být celou noc, záležet bude na počasí. Velikostí a intenzitou se sice nevyrovná tomu dubnovému, stále však nabídne velkolepější podívanou než běžný úplněk.

 

 

Astronomové jako superúplněk označují úplněk v době, kdy je Měsíc na své eliptické dráze k Zemi nejblíže, dnes v noci to bude přibližně 360 tisíc kilometrů. "Průměrná vzdálenost Měsíce od Země je přitom 384 tisíc kilometrů, v době superúplňku je to o desetitisíce kilometrů blíž," potvrzuje tiskový tajemník Astronomického ústavu Pavel Suchan.

 

Květnový úplněk byl americkými domorodými kmeny nazván také jako Květinový měsíc. "Pokud jdeme po sezonách, jedná se o druhý jarní úplněk. Domorodé americké kmeny na severovýchodě Spojených států ho nazvaly Květinovým měsícem, protože ve většině oblastí měli v tomto období hojnou úrodu," vysvětluje Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.

 

 

Čtvrteční nocí skončí série superúplňků, která odstartovala 9. března a pokračovala nejjasnějším úplňkem 8. dubna. Pozorovat by ho mělo být možné z celého světa. Znovu se podobného jevu dočkáme až 27. dubna 2021.

Související témata:
TN.cz