VZÁCNÝ NÁLEZ

Ve skříni v Praze našli starý kufr. Ukrýval poklad milionové hodnoty

Starý kufr
Zdroj: getaway.house
Martin Bláha
Martin Bláha
Aktualizováno 11:37
8.4. 2021 11:06
Téma:

Příběh jako z hollywoodského filmu se odehrál v jednom nenápadném pražském bytě. Po smrti majitele tam totiž objevili záhadný kufr, který ukrýval nevídaný poklad – vzácné mince. Ty nyní míří do aukce.

Milionovou sbírka mincí objevili v zapadlém kufru ve skříni v jednom z pražských bytů. Majitel bytu trpěl těžkou duševní chorobou a žil samotářským životem, nezanechal tak nikoho, kdo by o mincích věděl.

 

Sbírku tak po jeho smrti našli zaházenou pod oblečením v koženém kufru. Několik vzácných kusů mincí bylo také uloženo v psacím stole. Není jasné, zda si majitel sbírky uvědomoval její hodnotu. Mince nekupoval ani neprodával. Jisté je jen to, že svůj ukrytý poklad hlídal jako dědictví svých předků.


"Jde o výjimečný nález, který v našich končinách nemá obdoby. Jeho součástí jsou vzácné mince. Ze sběratelského deníku však víme, že ty nejcennější kusy chybí. Původního majitele na sklonku života pravděpodobně zradili jeho nejbližší a nejvzácnější kusy rozprodali,“ říká Elizeus Macho z numismatické společnosti. Podle jeho odhadů hodnota sbírky může přesahovat 25 milionů korun.

Původním majitelem sbírky byl pražský podnikatel Josef Novák, který žil v letech 1892 až 1936. Jde o dědice nejstaršího pražského obchodního domu U Nováků, který se nachází ve Vodičkově ulici. Dříve v něm sídlilo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha, které bylo později přejmenováno na Divadlo ABC. Jeho příbuzenský vztah s posledním majitelem sbírky zůstává ovšem zahalen tajemstvím.

 


Sbírka obsahovala mince z období od 10. do 20. století. Ve sbírce nechybí vzácné ražby Boleslava II., kněžny Emmy, Soběslava či knížete Jaromíra. Odborníci na numismatiku označují za těžiště této sbírky mince z období raného novověku.


Po smrti posledního majitele skončila sbírka na krátkou dobu v rukou státu. Kufr plný peněz z bytu převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který sbírku předal Národnímu muzeu. Následně osud sbírky nabral jiný směr. O její vlastnictví se přihlásili dědicové. Nyní ovšem může vzácné mince mít kdokoli. Na začátku května totiž mince půjdou do aukce.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz