tropické nemoci

Vědci bojují s komáry netradičně. Pouštějí jim taneční hudbu

Komár
Zdroj: Profimedia
Téma:

Vědci přišli na nový způsob, jak bojovat s obtížným hmyzem. Zjistili, že elektronická taneční hudba snižuje útoky tropických komárů, kteří způsobují žlutou zimnici nebo horečku dengue. Obzvlášť účinné jsou skladby od umělce Skrillexe.

Nová studie odhalila, že elektronický hudební styl dubstep je účinný proti útokům tropických komárů. Většina škůdců má mnohem citlivější sluch než lidé, takže slyší i zvuky, které jsou pro člověka neslyšitelné - například z důvodu nízké hlasitosti nebo naopak vysoké frekvence.

 

"U hmyzu zvuky s nízkou frekvencí usnadňují sexuální interakce, zatímco hluk narušuje vnímání těchto signálů," tvrdí vědci ve své studii. Ukázalo se, že komárům obzvlášť vadí americký hudebník a producent Skrillex. Informoval o tom portál Sky News.

 

Zejména jeho skladba Scary Monsters and Nice Sprites odrazuje komáry od útoků. Skrillexova hudba je totiž kombinací zvuku s velmi vysokými a naopak velmi nízkými frekvencemi.

 

 

Komáři, kterým vědci pouštěli tuto hudbu, napadali svůj cíl o dost méně než ti, kteří elektronickou hudbu neposlouchali. Tento poznatek vědcům umožňuje rozvíjet metody boje s tropickými nemocemi, jako je horečka denguje, virus zika nebo žlutá zimnice, které tito komáři přenášejí.

 

Čechů nakažených exotickými nemocemi přibývá. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého roku:

sei TN.cz