nosorožec bílý severní

Vědci hlásí průlom! Uměle oplodnili vajíčka posledních samic na světě

Regina Zajícová
Regina Zajícová
Aktualizováno 26.8. 2019 11:36
Téma:

Mezinárodní tým vědců z Keni hlásí průlom. Podařilo se jim oplodnit sedm z deseti vajíček dvou samic nosorožce bílého severního, které jsou poslední na světě. Proces provedli v laboratoři Avantea v italské Cremoně. Díky tomuto průlomu by tak druh mohl přežít.

Na světě zbývají pouze dva nosorožci bílí severní, obě samice Nájin a Fatu. Vědci se obávali, že se už tento druh nepodaří zachránit. Průlom však nastal 22. srpna. Tým veterinárních lékařů úspěšně odebral vajíčka samic, které žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. 

 

Lékaři před pár lety zjistili, že samičky nejsou schopné otěhotnět. "Došli jsme k závěru po posouzení jejich zdraví v roce 2014, že vzhledem k různým zdravotním problémům ani Nájin, ani Fatu nejsou schopné otěhotnět," vysvětlil doktor Robert Hermes z Liebnizova institutu. 

 

V neděli se však vědcům podařilo sedm z jejich deseti vajíček oplodnit zmrazeným spermatem dvou uhynulých samců severních bílých nosorožců, Suniho a Sauta. Samci zemřeli v roce 2014 a 2018, informovala rezervace Ol Pejeta na webu

 

 

"Procedura byla provedena v italské laboratoři Avantea v Cremoně. Jedná se o další zásadní posun ve vývoji projektu a nezbytný krok k budoucímu vytvoření embrya, které může být zamrazeno a později vloženo do náhradní matky, samice příbuzného nosorožce bílého jižního, která ho donosí," informoval na facebooku Sarafi Park Dvůr Králové.

 

A právě Safari Park se podílel na celém projektu společně s Avanteou, rezervací Ol Pejeta, Liebnizovým institutem pro výzkum divokých zvířat a vládní organizace Kenya Wildlife Service. 

 

"Počet odebraných vajíček je úžasným úspěchem a důkazem, že jedinečná spolupráce mezi vědci, odborníky v zoologických zahradách a ochránci přírody v terénu, může vést k nadějným vyhlídkám i pro zvířata, kterým bezprostředně hrozí vyhynutí," doplnil Jan Stejskal ze Zoo Dvůr Králové. Výsledky procedury budou zveřejněné přibližně 10. září 2019.

 

TN.cz