Děsivá nemoc

Vědci hlásí průlom v léčbě HIV. Máme "vypínač" viru, tvrdí!

HIV test
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 29. 9. 2019
Téma:
vir

Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu hlásí zásadní pokrok v hledání léku na virus HIV a na nemoc AIDS, kterou tento virus způsobuje. Tvrdí, že objevili "vypínač", který dokáže zarazit množení napadených buněk.

Vypínačem je podle nich molekula, kterou umějí ovládat a která prý dokáže vymýtit virus dřímající v buňkách. Vědci se pokoušejí podobný vypínač objevit už desítky let, píše britský Daily Mail.

 

Kalifornský vědecký tým vše už otestoval v laboratorních podmínkách a zjistil, že zmíněná molekula dokáže vyčistit dosud neaktivní ložiska viru HIV.

 

Pokud se objev potvrdí, bude to znamenat významný posun v hledání léku na nebezpečný virus. Aktuálně totiž medicína umí HIV pouze brzdit - nakažení podstupují takzvanou antiretrovirovou terapii.

 

 

 

Ta je doživotní a ve chvíli, kdy pacienti léky vysadí, začne se virus v těle znovu množit vysokou rychlostí. "Jde o jednu z klíčových věcí, kterou odborníci zaměřující se na HIV hledají už třicet let," rozplývá se lékař Tariq Rana, autor studie.

 

Zároveň ovšem vědci přiznávají, že bude potřeba řady dalších testů. Experti přitom už dříve objevili lidi, kteří jsou proti viru HIV přirozeně odolní - a když kostní dřeň jednoho z nich transplantovali nakaženému, virus to potlačilo na rok a půl.

Související témata:
TN.cz