Zahraničí

V Rusku explodovala laboratoř s viry HIV, eboly či pravých neštovic!

V Rusku explodovala laboratoř s viry HIV, eboly či pravých neštovic!
Zdroj: Profimedia

V laboratoři ve výzkumném centru v ruské Novosibirské oblasti došlo k explozi plynu. Jedná se o jednu z pouhých dvou laboratoří na světě, kde se nachází virus neštovic. Kromě něj je tam uložen i virus eboly nebo HIV. Úřady uklidňují obyvatele, že jim žádné nebezpečí nehrozí.

K explozi došlo ve Státním výzkumném centru virologie a biotechnologie ve městě Kolcovo na jihu Sibiře. Laboratoř obsahuje nejrůznější viry včetně eboly, HIV nebo pravých neštovic. Informoval o tom britský deník DailyMail.

Výzkumné centrum se k nehodě vyjádřilo v pondělí. V pátém patře budovy vybouchla plynová láhev - příčina exploze je zatím neznámá. Jednoho z pracovníků museli odvést do nemocnice s popáleninami druhého a třetího stupně.

Výbuch byl natolik silný, že rozbil okna a způsobil požár. Na jeho uhašení se podílely téměř čtyři desítky hasičů. Starosta města uklidňuje místní obyvatele, že se do ovzduší neuvolnily žádné nebezpečné látky a viry.

Související obsah

Kolcovo je jedním ze dvou míst na celém světě, kde se nachází virus neštovic. Druhým místem je Centrum pro kontrolu nemocí v americké Atlantě, kde nemoc uchovávají v laboratoři s vysokým stupněm biologického nebezpečí. Pravé neštovice ve 20. století zabily zhruba 300 milionů lidí. Poslední případ byl zaznamenán v roce 1977, od roku 1980 se považují za vymýcené.

Ve stejném zařízení došlo k nehodě v roce 2004, kdy se jedna z pracovnic laboratoře nešťastnou náhodou píchla jehlou, která obsahovala virus eboly. Na nemoc poté zemřela.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz