nový výzkum

Vědci hlásí průlom: "Zakázaná planeta" je třikrát větší než Země!

Zakázaná planeta
Zdroj: University of Warwick
Vědci objevili novou planetu
Téma:

Vědci z anglické univerzity Warwick se radují z výzkumu, během kterého našli planetu NGTS-4b, které říkají "Zakázaná planeta". Je třikrát větší než Země a menší než Neptun. Na planetě je také pořádné horko. Má totiž tisíc stupňů Celsia.

O výjimečném objevu informovala na svých stránkách univerzita Warwick z Velké Británie. Planeta dostala označení NGTS-4b. Výzkumem se kromě pracovníků warwické univerzity zabývala také univerzita z Cambridge, Belfastu, Leicesteru, Berlína a Chile. 

 

NGTS-4b dostala přezdívku "Zakázaná planeta" a jedná se o exoplanetu, takže neobíhá kolem Slunce. Od Země je vzdálená 920 světelných let a je také třikrát větší. Její poloměr je o dvacet procent menší než poloměr Neptunu a má tisíc stupňů Celsia.

 

Je i první exoplanetou nalezenou na Neptunské poušti, což je oblast blízko hvězd, kde si planety nezachovávají plynovou atmosféru, když se vypařují. Vědci se domnívají, že se do Neptunské pouště dostala NGTS-4b v posledních milionech let.

 

 

"Tato planeta je tvrdá. Je přímo v zóně, kde jsme očekávali, že planety velikosti Neptun nemohou přežít. Je to opravdu pozoruhodné…," řekl doktor Richard West, který se podílel na výzkumu. Nyní budou zkoumat, zda se v poušti nenachází více planet.

reg TN.cz