Austrálie

Vědci objevili nejstarší kráter. Dopad asteroidu asi ukončil dobu ledovou

Asteroid se blíží k Zemi
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 22. 1. 2020
Téma:

Vědci se pochlubili objevem nejstaršího kráteru po dopadu asteroidu na naší planetě. Jeho staří odhadují na 2,2 miliardy let a domnívají se, že úder "kamene" z vesmíru spustil celoplanetární oteplení.

Asteroid zasáhl oblast Yarrabubba v západní Austrálii. Vědci z Curtin University objev zakládají na rozborech hornin z místa. Nález je podle nich vzrušující kvůli tomu, že by mohl vysvětlit oteplení planety v té epoše.

 

Jak upozorňuje BBC, kráter výzkumníci v australské divočině objevili už v roce 1979, ale až doteď nikdo netestoval jeho stáří. Vzhledem k tomu, že je místo dopadu staré miliardy let, není kráter viditelný pouhým okem. Jeho průměr vědci odhadují na 70 kilometrů.

 

"Krajina je v tom místě vlastně rovná, protože uběhlo tolik času, ale kameny jsou tu velmi specifické," vysvětlil profesor Chris Kirkland.

 

 

Stáří kráteru vědci určili rozborem krystalů zirkonu a monazitu v kamenech. Ty dopad asteroidu rozptýlil a dají se podle Kirklanda číst podobně jako letokruhy ve stromech.

 

Podle vědců může také dopad asteroidu před více než dvěma miliardami let vysvětlovat, proč se planeta začala v té době oteplovat a vymanila se z fáze "sněhové koule," kdy byla skoro celá pokrytá ledem.

 

Počítačová simulace ukázala, že asteroid zasáhl několik kilometrů tloustou vrstvu ledu a jeho dopad uvolnil do atmosféry obrovské množství páry, která zafungovala jako skleníkový plyn a Země se tak výrazně ohřála.

TN.cz