mimozemský život

Vědci objevili podzemní jezera na Marsu. Může se v nich skrývat život

Vozítko za 60 miliard korun bude na Marsu hledat známky života
Zdroj: TV Nova
Na Marsu probíhá mise, jejímž cílem je najít známky života
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
1.10. 2020 5:53
Téma:

Podle nejnovější studie se hluboko pod povrchem Marsu na jižním pólu mohou ukrývat jezera s tekutou a velmi slanou vodou. Tento objev výrazně zvýšil pravděpodobnost, že by se na rudé planetě mohl vyskytovat život, byť pouze na mikroskopické úrovni.

Na studii, která byla v pondělí zveřejněná ve vědeckém časopise Nature Astronomy, upozornil web NBCNews.com. Tento výzkum odhalil, že poblíž jižního pólu Marsu se mohou nacházet tři jezera se superslanou vodou

 

Není stoprocentně jisté, jestli se skutečně jedná o vodu v kapalné podobě, nejnovější data však naznačují, že ano. Už v roce 2018 vědci našli na Marsu kapalnou vodu - nově objevená tři jezera se nacházejí nedaleko od tohoto místa. Jsou zhruba deset kilometrů veliká a nacházejí se přibližně 1,5 kilometru pod povrchem.

 

Podle autorů studie se voda zřejmě shromáždila pod zmrzlými vrstvami sedimentu podobně jako subglaciální jezera nalezena pod antarktickým a grónským ledem na naší planetě. Vědci se přitom domnívají, že tato jezera na Zemi se jenom hemží bakteriemi a podobný život by se tak mohl vyskytovat i na Marsu.

 

 

"Nyní jsme si mnohem jistější. Provedli jsme mnohem více pozorování a data jsme zpracovali zcela jiným způsobem," uvedla profesorka geofyziky Elena Pettinelliová z univerzity Roma Tre, která je spoluautorkou výzkumu.

 

Radar není schopný určit, čím jsou jezera tvořená, pravděpodobně se však jedná o superslané roztoky - vodu nasycenou chloristanovými solemi a bohatou na hořčík, sodík a draslík, což ji udržuje kapalnou i při velmi nízké teplotě. Pokud se ukáže, že je tomu skutečně tak, mohlo by se jednat o místa s mikroskopickým životem, který na Marsu přežil z dob před miliardami let, kdy se na povrchu ještě vyskytovala moře.

 

Studie přichází jen pár týdnů poté, co vědci objevili potenciální známky života v mračnech planety Venuše. Přestože zatím není jisté, zda by tam skutečně mohly žít mikroby, jedná se o přelomové zjištění.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz