významný pokrok

Vědci "oživili" mozky prasat, která byla dlouhé hodiny po smrti

Prasata - mozek
Zdroj: Getty Images
Téma:

Vědcům z univerzity Yale se podařilo částečně obnovit činnost v mozku prasat, která byla už čtyři hodiny po smrti. Díky speciálnímu chemickému roztoku se rozběhla aktivita, o které jsme si mysleli, že skončí, jakmile je mozek delší dobu bez kyslíku. Vědomí se při tomto pokusu neprojevilo.

Lidský i zvířecí mozek je velmi zranitelný, jakmile dojde k přerušení krevního oběhu a klesne množství kyslíku, dochází velmi rychle k vážnému poškození. Vědci z univerzity Yale nyní ale přišli s tím, že se jim podařilo mozek opět "oživit".

 

Nejde ale o oživení elektrické mozkové činnosti ani vědomí, v mozku se vědcům podařilo obnovit některé metabolické pochody. To ukazuje, že mozek odumírá mnohem delší dobu, než jsme si mysleli.

 

"Ani v jednom z případů jsme nepozorovali organizovanou elektrickou aktivitu spojenou s vnímáním nebo vědomím. Klinicky definováno nejde o živý mozek, ale je to buněčně aktivní mozek," vysvětlil spoluautor studie Zvonimir Vrselja.

 

Autoři studie při výzkumu využívali mozky mrtvých prasat určených na porážku. Mozek izolovali a ponořili do speciálního chemického roztoku a vytvořili složitý umělý oběh. Následně pozorovali obnovení některých funkcí, jako je například zpracovávání cukru.

 

 

Je třeba zdůraznit, že nešlo o úplné oživení mozku, vědci se dokonce probuzení vědomí snažili za každou cenu vyhnout. Během pokusů byla neustále monitorována elektrická činnost mozku, kdyby se objevily známky přítomnosti vyšší nervové činnosti, byli vědci připraveni podat anestetika.

 

Podle studie postup v tomto případě nepřinese okamžitý pokrok v medicíně, jedná se ale o cenný výzkumný nástroj. Vědci totiž mohli mozkovou tkáň zkoumat jen ve velmi omezeném měřítku. Například půjde o účinný nástroj, jak hledat postupy pro omezení poškození mozku například po mrtvici či zranění.

klma TN.cz