Anketa Chtěli byste to vědět?

Vědci vyvinuli přelomový krevní test! Odhalí, jestli do 10 let zemřete

Odběr krve - 1
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
22.8. 2019 12:56
Téma:

Vědci z německého Institutu Maxe Plancka pro biologii stárnutí vyvinuli nový krevní test, který umožní zjistit, jestli během příštích 10 let zemřete. Novou metodu testovali na 44 168 lidech. Identifikovali v krvi 14 biomarkerů, které odhalují zvýšené riziko úmrtí.

Vědci z Institutu Maxe Plancka v Kolíně nad Rýnem hlásí přelomový objev. Nový test, s jehož výsledky se pochlubili v časopise Nature Communications, odhalí, jestli hrozí, že během příštích 10 let zemřete.

 

Výzkumníci analyzovali vzorky 44 168 lidí ve věku od 18 do 109 let. Z nich 5 512 ve sledovaném období zemřelo. Identifikovali tak 14 biomarkerů, které jsou spojeny s větším rizikem úmrtí. Jedná se o faktory jako imunita, tuky obíhající v krvi, záněty, kontrola glukózy, hladina cholesterolu, úroveň aminokyselin či nerovnováha mastných kyselin.

 

"Ukázali jsme, že přesnost odhadu úmrtnosti v rozmezí od 5 do 10 let založeného na identifikovaných biomarkerech a pohlaví je přesnější, než model vyhodnocující konvenční rizikové faktory úmrtnosti," uvedl vedoucí výzkumného týmu Joris Deelen.

 

Než ale bude stačit dojít si k doktorovi, abyste zjistili, jestli v příští dekádě zemřete, budou potřeba další studie. Říkají to sami autoři tohoto výzkumu i další vědci, kteří jejich práci četli.

 

 

Anketa

Chtěli byste vědět, že do 10 let zemřete?

Hlasovalo 2155 lidí.
"Ačkoliv tato studie ukazuje, že tento typ profilování může být užitečný, autoři zdůraznili, že jsou potřeba další studie, než bude možné stanovit žebříček na individuální úrovni, který by byl použitelný ve skutečném životě," řekla pro web Daily Mirror britská vědkyně zabývající se stárnutím Amanda Heslegraveová.

 

Web Medical Daily poukázal, že vědci při testech pracovali pouze s lidmi evropského původu a před zobecněním na celou populaci bude nutné testy opakovat i s příslušníky dalších etnických skupin. Výzkumníci také zdůraznili, že test není určený k tomu, abyste z něj zjistili přesné datum úmrtí, ale abyste se dozvěděli o rizicích, která vám hrozí.
 

Související témata:
TN.cz