Milion chvilek

Velké demonstrace ano, či ne? Policie řekla, jak bude postupovat!

Demonstrace na Václaváku
Zdroj: Milion chvilek pro demokracii
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
5.6. 2020 17:48
Téma:

Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na 9. června do Prahy velký protest, na němž chtějí jeho účastníci vyjádřit nespokojenost s tím, jak vláda postupovala během koronakrize. Policisté nyní řekli, jak budou při podobně velkých demonstracích postupovat.

"Policie nebude za žádných okolností omezovat výkon shromažďovacího práva ve prospěch mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Právo na shromáždění je základním, ústavou garantovaným právem, které je mimo období nouzového stavu země nedotknutelné," napsali muži zákona v pátek odpoledne na twitteru.

 

Přesto budou policisté protesty bedlivě sledovat. "Pokud policie shledá, že dochází k porušování hygienických podmínek stanovených opatřením ministerstva zdravotnictví, věc zadokumentuje a odešle příslušné krajské hygienické stanici k vyřízení," doplnili muži zákona na sociální síti.

 

Podle všeho tak reagují na kritiku představitelů "chvilkařů." Předseda spolku Mikuláš Minář v Českém rozhlasu připomněl, že ještě nedávno prý ministerstvo vnitra souhlasilo, že akce na základě shromažďovacího práva nemají strop pro počet účastníků, pokud jdou dodrženy podmínky - tedy třeba nošení roušek nebo rozestupy mezi lidmi.

 

 

"A několik dní poté, co jsme zveřejnili, že budeme demonstrovat a vyjadřovat nesouhlas s chováním vlády za poslední tři měsíce, náhle, a to jak ministerstvo zdravotnictví, tak ministerstvo vnitra, obrátily a říkají, že demonstrace nejsou možné," uvedl Minář.

 

Milion chvilek minulý týden avizoval, že všechna možná hygienická opatření hodlá během shromáždění na Staroměstském náměstí i při pochodu k úřadu vlády dodržovat.

 

Protest je svolaný na úterý 9. června od 18 hodin a kromě Prahy se má konat i na návsích menších měst. "Místo slíbených 1200 miliard vláda zatím rozdala pouhých 30. To je zločin, protože lidem a firmám bylo především třeba pomoci rychle," přiblížili už dříve organizátoři.demonstrací jeden z důvodů, proč shromáždění svolávají.

 

Nevšední protest se konal na konci dubna. Více v reportáži:

 

TN.cz