akce v Praze

Velká demonstrace za práva zvířat, aktivisté požadují přísnější tresty

Jana Schillerová
Jana Schillerová
17.8. 2019 20:31
Téma:

Asi tisíc lidí v sobotu demonstrovalo v Praze za práva zvířat. Aktivisté dávali najevo svou nespokojenost se současnou legislativou, která podle nich nedostatečně postihuje týrání zvířat i množírny domácích zvířat. A žádají přísnější tresty. Praha se tak poprvé připojila k dalším čtyřiceti světovým metropolím, ve kterých se konaly podobné akce.

Na 20 organizací zapojených do sobotního protestu prý obdrží denně informace o 5 až 10 nových případech týrání zvířat. Současná legislativa ale nedokáže viníky dostatečně potrestat.

 

Hlavním požadavkem tohoto pochodu je zavedení přísnějších trestů za týrání zvířat. "Lidem se dávají podmínky, pokuty, ale nikdo není skutečně trestán. A taky naším dlouhodobým cílem je ukončení veškerého zneužívání zvířat," uvedla mluvčí spolku Otevři oči Tereza Vandrovcová.

 

Ochránci zvířat už proto navrhli změny v novele trestního zákoníku i kriminalizaci množíren. Ústavněprávní výbor sněmovny však v novele ponechal výše trestních sazeb na nynější úrovni. "Nedávno byla v ústavněprávním výboru naprosto vykostěna," reagoval advokát Robert Plicka.

 

 

Aktivisté vyrazily krátce po poledni z Klárova, šli přes Staroměstské náměstí a skončili v horní části Václavského náměstí, kde se nakonec sešla asi tisícovka účastníků. Podle organizátorů se jedná o jednu z největších akcí v ČR za práva z zvířat.
 

klma tn.cz / TV Nova