Týrání zvířat

Veterináři bijí na poplach! Přibývá otřesných případů týrání zvířat

Veterináři bijí na poplach! Přibývá otřesných případů týrání zvířat
Zdroj: Policie ČR

Čím dál více lidí se na veterináře obrací kvůli podezření, že někdo v jejich okolí týrá zvířata. Loni veterinární správa provedla tisíce kontrol, při kterých zjistila stovky pochybení. Policii pak předala osm otřesných případů týrání.

"Stále větším společenským tématem se stává životní pohoda zvířat. Počet obdržených podnětů v této oblasti loni dále rostl a Státní veterinární správa řešila v řadě regionům několik svým rozsahem či závažností dosud ojedinělých případů týrání zvířat," uvedla Státní veterinární správa (SVS) ve výroční zprávě.

Ochrana zvířat se za poslední roky stala velkým tématem nejen veřejnosti, ale také odborníků a ochranářských organizací. Na podmínky chovu jsou tak kladeny stále větší nároky a požadavky. Experti se snaží také provádět více kontrol - i na základě oznámení občanů.

Loni provedla SVS téměř osm tisíc kontrol zaměřených na chovaná zvířata a jejich životní podmínky. "Nejvíce podnětů na podezření na týrání zvířat pochází od jednotlivých občanů z celé ČR. V roce 2018 bylo na základě podnětů provedeno úředními veterinárními lékaři 3077 kontrol," stojí ve zprávě.

Související obsah

Většina lidí nahlašovala týrání psů, koček, drůbeže, hlodavců, holubů a dalších domácích zvířat, případně tvorů držených ve zverimexech a hospodářských zvířat, jako jsou koně, skot a kozy. Celkem 575 případů předala SVS obecním úřadům k dalšímu projednání. Osm podnětů skončilo na policii.

"V průběhu celého roku 2018 řešili veterinární inspektoři řadu velmi závažných případů týrání zvířat. Nejrozsáhlejší kauzou bylo bezesporu odebírání více než dvou stovek zubožených psů v rodinném domě v Kamenici nad Lipou na Vysočině," prohlásil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Ve zcela nevhodných podmínkách tady na jednom místě žilo nejvíce zvířat v historii Česka.

"Další rozsáhlé případy, při nichž byly ihned najednou odebírány desítky zvířat, řešili veterinární inspektoři také například na Plzeňsku či v Pardubickém kraji. Několik závažných kauz se týkalo také chovů hospodářských zvířat," doplnil Semerád. Další situace pak řeší samotná policie.
 

Související obsah

V chovech hospodářských zvířat odborníci zjistili 394 závad. "Nejčastěji se jednalo o nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezabezpečení nezbytných pomůcek nebo nedodržení minimálních standardů," sdělili veterináři.

Necelý dvojnásobek (696) prohřešků odhalili veterináři v chovech zájmových zvířat. Znovu se nejčastěji týkaly nevhodných podmínek chovu, omezování výřivy a napájení, dále působení nepřiměřeného stresu a nezabezpečení proti útěku.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz