VIDEO testujeme

VELKÝ TEST BÍLÝCH JOGURTŮ: Jsou všechny dobré a kvalitní?

Téma:

Bílé jogurty jsou oblíbeným a velmi vyhledávaným nákupním artiklem. Jsou ale všechny dobré a kvalitní? Oslovili jsme známého kulináře Petra Stupku, aby nám jogurty odborně otestoval.

Bílých jogurtů je na českém trhu velké množství. My jsme se snažili do testu zahrnout všechny běžně dostupné značky a typy, které se dají v tuzemských supermarketech koupit. Podle tučnosti jsme rozdělili jogurty do tří kategorií – klasické bílé jogurty (s obsahem tuku mezi 2,7 a 4,4 % tuku), jogurty řeckého typu, nízkotučné jogurty a smetanové jogurty. Hlavní testovací skupinu pak utvořily právě jogurty klasické, kterých jsme nashromáždili rovných dvacet.

 

Aby byl test objektivní testoval Petr Stupka vzorky samozřejmě naslepo, jednotlivé jogurty jsme tedy přendali do misek a označili je čísly. Už na první pohled poznal Petr Stupka dle konzistence, které z jogurtů zrály v kelímku a které vyzrály ve výrobě a byly následně rozmixovány. Ani jeden z postupů ale není špatně, jedná se jen o odlišný druh zpracování.

 

GALERIE: Testované bílé jogurty

1
/
30
Zdroj: TN.cz
Bílý jogurt - Pilos

 

Jogurty jsme s předstihem vyndali z lednice, aby měli spíše pokojovou teplotu a chlad tak nezastíral jejich chutě. Samotný test byl velmi důkladný a trval více než 30 minut. Odborník Petr Stupka se během nich soustředil nejen na chuť jogurtů, ale i na jejich vůni či konzistenci.

 

Kulinář Petr Stupka upozorňuje, že ačkoliv se snažil být objektivní, výsledky jsou samozřejmě ovlivněny jeho chuťovými preferencemi. Dobrou zprávou pro všechny je určitě fakt, že všechny testované vzorky v testu obstály. Jediný vzorek číslo 12, tedy Activia od Danone, měl podle Petra Stupky zvláštní nasládlou příchuť, kterou by námi oslovený odborník bílému jogurtu nepřisuzoval.

 

 

Sestavit kompletní žebříček dle pořadí jogurtů v testu by nebylo jednoduché, proto se Petr Stupka rozhodl vyzdvihnout, jen ty nejlepší. Za zmínění podle Stupky stojí bezesporu vzorek č. 19, tedy Jihočeský jogurt ve skle od společnosti Agro-la. "Má opravdu takovou tu kyselou výraznou jogurtovou chuť, to je prostě jogurt podle mých představ," hodnotí Petr Stupka.

 

Kategorie klasických jogurtů:

 

 

Na pomyslném třetím místě se umístil příjemně kyselý bílý jogurt od značky Boni. Stříbro bere vzorek číslo 6, tedy Bio jogurt od společnosti Milbona, který je tučnější a má krásně hladkou a příjemnou jogurtovou chuť. Vítězem testu se stal podle kulináře Petra Stupky Jihočeský Nature jogurt od Madety. "Je podstatně kyselejší, než ostatní. Splňuje prostě moje předpoklady a podobá se jogurtu z mého dětství," vysvětluje svůj verdikt známý kulinář.

 


 

V kategorii tučných jogurtů jsme nashromáždili 5 vzorků se shodným obsahem 10 % tuku. Zvýšený obsah tuku zde zajišťuje plnou chuť a hustou konzistenci jogurtu. Všechny testované vzorky byly výborné, nejvíce u Petra Stupky ale zabodoval Choceňský smetanový jogurt.

 


 

V opačné kategorii, tedy u nízkotučných jogurtů, nemělo cenu výrobky hodnotit. Nízkotučné jogurty jsou dle Stupky řídké a všechny chuťově takřka totožné.

 

Poslední skupinou jogurtů jsou jogurty řeckého typu, které jsou naopak husté. V této kategorii se nám sešly dva výrobky, jeden s 0 % tuku a jeden s 5 % tuku. Proto nemá smysl ani tyto dva produkty srovnávat. Řecký jogurt si ale můžete vyrobit doma sami z klasického bílého jogurtu, odkapáním přes síťku přes noc v lednici.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Dal si rohlík a jogurt, pak řval bolestí a zemřel

Bizarní zákaz v Číně: Do autobusu nesmíte s jogurtem ani v závoji

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz