Revoluce v zahrádkaření

Velký úspěch: Brněnští vědci vyrobili revoluční postřik pro zahrádkáře!

Revoluční postřik pro zahrádkáře
Zdroj: Mendelova univerzita
Vědci z brněnské univerzity vyvinuli revoluční postřik
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 16:59
15.1. 2021 15:39
Téma:

Revoluční postřik, který dokáže ochránit rostliny před škodlivými bakteriemi, se podařilo vyvinout vědcům z brněnské Mendelovy univerzity. Podle šéfa Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Vojtěcha Adama bude přínos nového přípravku obrovský.

Podobné přípravky se téměř nedají koupit. A pokud už na něj v obchodě narazíte, bude mít mnohonásobně nižší účinnost se postřik, jenž vyvinuli na Mendelově univerzitě v Brně. Tvrdí to vědci, kteří se na jeho výrobě podíleli.

 

Vývoj jim zabral dlouhých deset let. Postřik se skládá z nanočástic stříbra, mědi a oxidu grafitu. Takové složení spolehlivě ochrání rostliny proti škodlivým bakteriím.

 

"Antibiotická rezistence nás všechny ohrožuje, proto hledáme úplně jiný nový způsob ochrany proti bakteriálním infekcím na všech úrovních, zemědělskou praxi nevyjímaje," řekl k úspěchu profesor Vojtěch Adam, který šéfuje Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty.

 

 

Spotřeba bude nižší než u srovnatelných přípravků, protože je účinnější. "Přínos pro praxi je nejen ve snížení množství chemických látek aplikovaných na pěstební plochy, ale především v možnosti chránit rostliny proti chorobám, které se doposud obtížně potlačovaly," vysvětlil vedoucí Ústavu zelinářství a květinářství Zahradnické fakulty Robert Pokluda.

 

Postřik na Mendelově univerzitě testovali na rajčatech a paprikách. Část infikovali bakteriemi a ošetřili přípravkem. Za několik týdnů viděli rozdíl na první pohled. 

 

Instituce si hodlá přípravek patentovat a s komerčním partnerem ho začne i prodávat.

TN.cz