Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Volební model

Volby by vyhrálo ANO, propadly by tři strany. SPD je na hraně

Volby - ilustrační foto - 4
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly na začátku května, podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM) by je vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem na druhou ODS, která ale znatelně posílila. Do sněmovny by se dostalo místo stávajících devíti stran jen šest.

K volbám do sněmovny by na začátku května dorazilo 63 % občanů. Nejvíce lidí by podpořilo hnutí ANO, které ve volebním modelu CVVM dosáhlo na 28 %. Oproti dubnovému průzkumu ale hnutí o 4 procentní body oslabilo. O tři procentní body na 17 % posílila oproti minulému průzkumu ODS.

 

 

Třetí zůstávají s 13,5 % Piráti. Komunisté mají 11 %, ČSSD pak 9,5 %. Přesně na hranici 5 % skončila SPD. O půl procenta pod hranicí potřebnou ke vstupu skončily KDU-ČSL a STAN. TOP 09 by volily 3 % respondentů.

 

"U uskupení SPD, KDU-ČSL a STAN nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi politickými subjekty říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do PSP ČR dostaly či nedostaly," uvedli výzkumníci z CVVM.

 

 

Sociálním demokratům se v předchozích výzkumech CVVM dařilo lépe, než v průzkumech jiných agentur. Jejich preference se pohybovaly nad 10 % a ČSSD se dokonce dotáhla na Piráty, teď se poprvé od začátku roku propadla pod 10% hranici.

 

Průzkum probíhal od 4. do 15. května 2019. Na základě kvótního výběru se jej zúčastnilo 101 dotázaných.

vbo TN.cz