Volební model

Volby by vyhrálo ANO, propadly by tři strany. SPD je na hraně

Volby - ilustrační foto - 4
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly na začátku května, podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd (CVVM) by je vyhrálo hnutí ANO s velkým náskokem na druhou ODS, která ale znatelně posílila. Do sněmovny by se dostalo místo stávajících devíti stran jen šest.

K volbám do sněmovny by na začátku května dorazilo 63 % občanů. Nejvíce lidí by podpořilo hnutí ANO, které ve volebním modelu CVVM dosáhlo na 28 %. Oproti dubnovému průzkumu ale hnutí o 4 procentní body oslabilo. O tři procentní body na 17 % posílila oproti minulému průzkumu ODS.

 

 

Třetí zůstávají s 13,5 % Piráti. Komunisté mají 11 %, ČSSD pak 9,5 %. Přesně na hranici 5 % skončila SPD. O půl procenta pod hranicí potřebnou ke vstupu skončily KDU-ČSL a STAN. TOP 09 by volily 3 % respondentů.

 

"U uskupení SPD, KDU-ČSL a STAN nelze vzhledem k intervalům spolehlivosti a váhání voličů mezi politickými subjekty říci, zda by se na základě výsledků současného šetření do PSP ČR dostaly či nedostaly," uvedli výzkumníci z CVVM.

 

 

Sociálním demokratům se v předchozích výzkumech CVVM dařilo lépe, než v průzkumech jiných agentur. Jejich preference se pohybovaly nad 10 % a ČSSD se dokonce dotáhla na Piráty, teď se poprvé od začátku roku propadla pod 10% hranici.

 

Průzkum probíhal od 4. do 15. května 2019. Na základě kvótního výběru se jej zúčastnilo 101 dotázaných.

vbo TN.cz