Bitka ve Sněmovně

Vondráček: Domluva je zbytečná, Volný možná spáchal trestný čin

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 20:05
21.1. 2021 19:51
Téma:

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v Televizních novinách odsoudil chování nezařazeného poslance Lubomíra Volného, který během čtvrteční schůze napadl předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD). Podle Vondráčka není vyloučeno, že tím spáchal trestný čin. Obává se, že záběry z českého parlamentu obletí celý svět.

Lubomír Volný fyzicky napadl předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD), když mu chtěl kvůli nevybíravým výrokům o sociální demokracii vypnout mikrofon. "Dostaneš flákanec!" hrozil mu nezařazený poslanec (detaily zde).

 

Do potyčky se potom zapojili i další zákonodárci, kteří se snažili Volného uklidnit. Zasáhla i ochranná služba policie, která agresivního poslance vyvedla ze sálu. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) chování Volného odsoudil.

 

"V první chvíli jsme to samozřejmě museli řešit a museli jsme pana poslance vykázat. Zpětně můj hlavní pocit je, že je to velice smutný den českého parlamentu. Bohužel tyto záběry zřejmě obletí celý svět," řekl Vondráček televizi Nova.

 

 

Podle druhého nejvyššího ústavního činitele je v případě Volného "každá domluva zbytečná". Incident označil za naprosto neočekávatelný. "Samozřejmě následuje disciplinární řízení mandátového a imunitního výboru. Už jenom to, že si tam poslanec vyšel na předsedajícího, je nepřístojné chování, které bychom řešili. Je otázkou, zda se potom už nejednalo o trestný čin výtržnictví. Bohužel mandátový výbor může udělit pouze pokutu ve výši jednoho poslaneckého platu," pokračoval.

 

Sněmovna po incidentu rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 14. února. Vláda chtěla jeho pokračování až do 21. února, s tím ale zákonodárci nesouhlasili. Vondráček se domnívá, že se bude stav nouze za necelý měsíc prodlužovat znovu.

 

"I kdybyste se ptali ministra zdravotnictví, není vám schopen říct, jak se ta epidemiologická situace bude vyvíjet. Ještě není čas říct, že je to za námi. Já jsem spíš skeptik, myslím si, že se setkáme znovu v Poslanecké sněmovně," uzavřel předseda dolní komory.

 

 

Volný ve čtvrtek kromě vyvolání potyčky provokoval rovněž nenasazenou rouškou. Jedno z vládních opatření proti šíření koronaviru podle svých slov porušoval záměrně, prý se jedná o jeho politický názor. Roušku neměl ani další nezařazený poslanec Marian Bojko, už to řeší policie.

 

Sám Vondráček byl přitom v roce 2019 terčem kritiky, když po večírku v parlamentní restauraci vyskočil na předsednický pult a zpíval a hrál tam na kytaru. Důstojnost Sněmovny tím prý nesnížil.

 

Podívejte se na záběry z potyčky, kterou vyvolal Lubomír Volný:

TN.cz