Domácí

Rvačka ve Sněmovně! Poslanci se poprali za řečnickým pultíkem

Tohle Poslanecká sněmovna už dlouho nezažila! Skupinka poslanců se poprala přímo během jednání. Bitku vyprovokoval nezařazený poslanec Lubomír Volný, který fyzicky napadl předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD). Schůze musela být přerušena. Poslanci napříč politickým spektrem incident odsoudili, přidal se i premiér Andrej Babiš (ANO).

Jednání Poslanecké sněmovny o nouzovém stavu se proměnilo ve frašku! Debata se zvrhla a několik poslanců se popralo. Nezařazený poslanec Lubomír Volný z hnutí Jednotní nejprve fyzicky napadl předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD).

Incident vznikl tak, že Volný začal říkat, že sociální demokraté jsou zkorumpovaná verbež. Hanzel řekl, že jestli se neuklidní, tak mu vypne mikrofon. "Tak já si půjdu sednout k vám na klín a řeknu vám to rovnou do vašeho mikrofonu," pohrozil Volný, načež skutečně vyrazil k předsednickému stolu a na Hanzela zaútočil.

"Takhle mě určitě neumlčíte. Já jako volený zástupce lidu mám právo se vyjádřit. Jestli tady půjdeš, dostaneš flákanec. Nechte mě vystoupit," křičel Volný, zatímco agresivně sahal na Hanzela. "Takže já jsem vás varoval," řekl po napadení. K oběma pak přiběhli další poslanci a pustili se do sebe. Do potyčky se připletl i Jan Chvojka (ČSSD).

"Cos to udělal, ty p*čo," ozvalo se mimo jiné během incidentu ve sněmovním mikrofonu.

Související obsah

Schůze musela být na několik minut přerušena. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) chování Volného, který se po jednacím sále pohyboval bez roušky a kromě Hanzela urážel i jiné poslance, odsoudil. "Celá věc nekončí, následovat bude disciplinární řízení u mandátového výboru," prohlásil Vondráček.

Volného zkritizoval i Tomio Okamura (SPD).  "Já bych se chtěl distancovat od toho jednání. Nemáme s poslancem Volným nic společného. Doufáme, že se tu už takové jednání nebude opakovat,“ řekl Okamura. Marek Benda (ODS) označil chování Volného za "beznadějnou trapnost".

Volný si za napadením předsedajícího stojí. "Za pravdu je třeba bojovat rozdávat i přijímat rány. Vždy připraven," napsal na twitteru krátce po incidentu. 

Premiér Babiš podle svých slov nemůže chování Volného ani komentovat, protože by to bylo nepublikovatelné. "To, jak se zachoval poslanec Lubomír Volný, je totálně nevhodné a hloupé. Kdybych to měl komentovat, napadaly by mě jen výrazy, které nejdou publikovat. Nic takového rozhodně nepatří na půdu Poslanecké sněmovny," nechal se slyšet. 

Související obsah

Poslanec měl před potyčkou konflikt i s Dominikem Ferim (TOP 09). "Rád bych vám tu řekl, že jste idiot. Nemáte kouska elementárního vkusu a nevezmete si roušku na svůj projev!" řekl Feri Volnému kvůli tomu, že nenosil roušku a do Sněmovny nepřišel v obleku, ale bílém tričku s nápisem (podrobnosti čtěte zde).

Volný podle svých slov nenošením roušky porušoval opatření proti šíření koronaviru záměrně. "Já vědomě páchám přestupek a ano, je to dobrý příklad pro občany této země. Dělám to vědomě. Porušuji toto nařízení, protože tím vyjadřuji svůj politický názor," řekl poslanec televizi Nova.

Kvůli nenošení roušek už Volného i dalšího nezařazeného poslance Mariana Bojka vyšetřuje policie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Krátká zpráva

Americké tajné služby zjistily, že Rusko plánuje invazi na Ukrajinu

Rusko podle amerických tajných služeb plánuje možnou invazi na Ukrajinu, píše agentura AP. Mohlo by se tak stát už na začátku roku 2022. Do invaze by se zapojilo asi 175 000 vojáků, polovina z nich je už teď podle amerických tajných služeb rozmístěna okolo ukrajinských hranic. Cílem akce má být záruka od amerického prezidenta Joe Bidena, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Biden se v pátek zavázal, že pro ruského prezidenta Vladimira Putina velmi ztíží jakoukoli vojenskou akci, kterou by na Ukrajině chtěl provést. "Dávám dohromady to, co si myslím, že bude nejsmysluplnější soubor iniciativ, které velmi, velmi ztíží to, co Putin plánuje udělat a čeho se lidé obávají, že by mohl udělat," řekl Biden agentuře AP.

Píše se na Deník.cz