Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kolem světa

Vůně dálek: V Berlíně začal největší cestovatelský veletrh

Deset tisíc vystavovatelů, 181 zemí a desítky tisíc návštěvníků – to je největší veletrh cestovního ruchu na světě, který ve středu odstartoval v německé metropoli. Co je pro automobilový průmysl salon v Ženevě nebo pro spotřební elektroniku CES v Las Vegas, to je pro cestovní kanceláře, hotely, aerolinky, celé státy a samozřejmě i turisty veletrh ITB.

Zahájením veletrhu ale otřásl skandál, o který se postarala Malajsie – hlavní partner letošního ročníku. Malajsijský ministr turismu Datuk Mohamadin bin Ketapi se nevybíravým způsobem opřel do otázky ochrany lidských práv a sexuální orientace. "Homosexualita? Myslím, že v naší zemi nic takového není,“ prohlásil.

 

ITB se přitom pyšní svou otevřeností a na veletrhu proto nechybí ani cestovní kanceláře zaměřující se speciálně na gay turisty. Dramatické zahájení, které sklidilo ostrou kritiku Berlíňanů, ale další průběh veletrhu, jehož tradice sahá až do roku 1966, nepoznamenalo.

 

ITB nabízí za jediný den cestu kolem světa. Je to ale velmi náročná cesta, protože vede přes šestadvacet hal zabírajících plochu 180 tisíc metrů čtverečních. Pětidenní monstrózní akce láká desetitisíce návštěvníků. Loni se ITB zúčastnilo 170 tisíc lidí a organizátoři si od letošního ročníku slibují ještě vyšší čísla.

 

 

I ve světě propojeném internetem nedají totiž vystavovatelé dopustit na osobní kontakt. "ITB Berlin opět dokazuje, že tradiční způsob uzavírání obchodů je úspěšný i v digitální době. Velmi rychle se tu zorientujete v trendech i formátech, které se teprve vyvíjejí,“ tvrdí výkonný ředitel veletrhu Christian Göke.

 

Moderní technologie na veletrhu ale samozřejmě nechybějí. Kdo si chce před odjezdem vyzkoušet, na co se těšit, může se do své vysněné destinace přenést díky virtuální realitě. Peru se tímto způsobem pokouší turisty nalákat na méně známou „sestru“ světoznámého Machu Picchu. Zatímco ruiny inckého kultovního města ročně navštíví více než milion turistů, Choquequirao na severu země jen pět tisíc lidí.

 

Vystavovatelé ale sázejí i na tradiční metody přilákání pozornosti – tanec keňských Masajů, domorodé kroje a samozřejmě tradiční lahůdky.

 

A jaká dovolená je letos podle odborníků v módě? I na to ITB odpoví. Jedním z hlavních trendů je cyklistika. Dokazuje to například Rakousko, které se letos soustředí právě na ty, kteří rádi tráví dovolenou aktivně a vyrážejí na kole. Alpská země slibuje horskou cyklistiku mimořádné kvality a chlubí se dvanácti trasami, které speciálně připravilo pro letošní rok. Rakousko ale myslí i na ty, kteří se na horské kolo necítí a na ty, kteří se nechtějí potit - nabízí totiž půjčovny elektrokol.

 

 

Dalším z trendů, který veletrhem ITB hýbe, je zdravotní turistika. Rumunsko nebo Albánie letos turisty nelákají jen na divokou přírodu, ale i na péči stomatologů v moderních dentálních klinikách. Tradičně silný hráč na poli zdravotní turistiky Indie se letos zaměřil na ajurvédu a ITB dokonce vyhlásí žebříček deseti nejlepších nemocnic světa, kam vyrazit za lepšími zuby, ortopedickými operacemi nebo třeba s potížemi při otěhotnění.

 

Podle odhadů počet lidí cestujících za lékařskou péčí za hranice v následujících šesti letech poroste raketovým tempem. Optimistické předpovědi mluví i o čtvrtinovém nárůstu.


Veletrh ITB je zkrátka svátkem všeho, co se točí kolem cestování. Tipy, kam vyrazit a co podniknout, nabízí berlínské výstaviště až do neděle.

 

GALERIE: Veletrh cestovního ruchu ITB v Berlíně

1
/
5
Zdroj: TV Nova
Veletrh cestovního ruchu ITB v Berlíně

pez, Kateřina Kučerová TN.cz