Češi na Tchaj-wanu

Napjaté vztahy s Čínou: Velvyslance v obou zemích si předvolala ministerstva

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
31.8. 2020 18:57
Téma:

Čína přitvrdila v kritice šéfa senátu Miloše Vystrčila. Čínský ministr zahraničí dokonce druhému českému nejvyššímu ústavnímu činiteli vyhrožoval, že za cestu na Taiwan zaplatí vysokou cenu. Kvůli těmto ostrým výrokům si předvolalo čínského velvyslance české ministerstvo zahraničních věcí. A naopak čínské ministerstvo si předvolalo českého velvyslance v Pekingu.

Vystrčil je od neděle na Tchaj-wanu, který si jako svou nedílnou součást nárokuje pevninská Čína. Její ministr zahraničí Wang I prohlásil, že oficiální návštěva ostrova se neobejde bez následků.

 

Upozornil na to čínský portál CGTN. "Každý, kdo chce zpochybňovat princip jedné Číny v souvislosti s Tchaj-wanem, si znepřátelí 1,4 miliardy Číňanů a za svoje kroky bude muset zaplatit vysokou cenu," řekl Wang, který je momentálně na návštěvě Německa, v reakci na otázku o Vystrčilově cestě.

 

Podle premiéra Babiše i samotného Vystrčila jde o nemístné zasahování do českých záležitostí. Šéf senátu ale věří, že Česko bude mít dobré vztahy se všemi zeměmi.

 

Ministerstvo zahraničí okamžitě po vyjádření čínského ministra rozhodlo o předvolání čínského velvyslance v Praze ještě během toho týdne. Nakonec se uskutečnilo už v pondělí. "Pan náměstek Tlapal se sešel s čínským velvyslancem, vyjádřil náš nesouhlas se slovy, které z mého pohledu rozhodně nejsou diplomatické a jsou za hranou," reagoval na Twitteru následně ministr zahraničí Petříček.

 

 

Společně s šéfem Senátu je na Tchaj-wanu i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a dalších asi 90 lidí, mezi nimiž jsou především zástupci podnikatelů. Zůstanou do pátku, hlavním cílem má být navazování obchodních kontaktů. Vystrčila přijme nejenom tchajwanská prezidentka, ale také předseda tamějšího parlamentu nebo někteří ministři.

 

 

Podle Wanga je návštěva české delegace na Tchaj-wanu "provokací, které Čína nebude nečinně přihlížet". Vystrčil s takovou odezvou pravděpodobně počítal. Už dopředu totiž vzkázal, že se nenechá zastrašit.

 

Na Tchaj-wan plánoval odletět také předchozí předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), na konci letošního ledna však zemřel. Jeho manželka později našla výhrůžný dopis z čínské ambasády. Mluvilo se o tom, že si ho měl objednat hradní kancléř Vratislav Mynář, ten to ale rezolutně popřel. Podrobnosti čtěte zde.

 

Miloš Vystrčil věří, že jeho cesta na Tchaj-wan pomůže české ekonomice. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz