okolnosti úmrtí

Výhružný dopis jsem si neobjednal, s Kuberou jsem si tykal, reagoval Mynář

Jaroslav Kubera, Vratislav Mynář
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
30.4. 2020 15:58
Téma:

Úmrtí bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery provází nařčení, že si výhružný dopis z čínské ambasády, který se mohl podle rodiny podepsat na Kuberově smrti, měl objednat kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Podle něj jde ale jen o snahu očernit jeho, prezidenta i Čínu.

Bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) zemřel velmi náhle, nikdo z jeho blízkých či spolupracovníků takovou ránu neočekával. Podle vyjádření rodiny pro Seznam zprávy je možné, že se na smrti Kubery mohl podepsat velmi ostrý dopis z čínské ambasády, který ho odrazoval od plánované cesty na Tchaj-wan.

 

Objevilo se podezření, že v rámci výhružného dopisu hrál roli i hradní kancléř Vratislav Mynář. Podle Deníku N si měl právě Mynář výhružný dopis objednat.

 

Celou situací se začal zabývat i Zahraniční výbor. "Výbor dal jasně najevo, a díky za to, že se velmi jasně vymezuje vůči stylu komunikace Kanceláře prezidenta se zástupci parlamentu. Neochota se vyjádřit a vyvrátit podezření, že v celé věci hrála hradní kancelář nějakou roli, jen budí další podezření. Je mi líto, že výbor pouze vyjádřil nespokojenost, neudělal ale krok B, ke kterému jsem vyzýval. A ten považuji za zásadní: pokud s námi nekomunikují úředníci, nechť se vyjádří pan prezident. Bohužel, pro tuto část mého usnesení se nenašla většinová podpora," sdělil člen výboru Vít Rakušan (STAN).

 

Mynář ve čtvrtek celé obvinění, že by si objednal výhrůžný dopis, odmítl. Podle něj se jedná o vykonstruovanou kauzu, která má za cíl poškodit jeho, prezidenta ČR a také Čínskou lidovou republiku. "Nejsem advokátem Číny, ale dobré jméno mé i pana prezidenta budu hájit," sdělil Mynář s tím, že vyzývá novináře k omluvě nebo doložení tvrzení.

 

 

Mynář znal podle jeho slov Kuberu od roku 2010 a tykali si, byli spolu i na pár pivech. Schůzkám s prezidente se kromě jedné účastnil všech. "Ze schůzek existují samozřejmě zápisy, ze kterých je zřejmé, co se na nich probíralo, případně jaké dokumenty na nich byly předávány. A jasně z nich plyne, že k žádnému vyhrožování či vydírání na nich nedošlo," odmítl Mynář nařčení, že by Hrad na Kuberu vytvářel nátlak.

 

Celé vyjádření Vratislava Mynáře najdete na další straně.

 

1
2
VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz