Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.7. 2015 21:54
Vzpoura běženců

Z tábora v Bělé pod Bezdězem se pokusilo utéct šedesát běženců

Zadržení uprchlíci
Zdroj: Profimedia

Až šedesátka uprchlíků se vpodvečer pokusila utéct z uprchlického tábora v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Informaci potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec.

Ministr vnitra zároveň nařídil, aby na místo vyrazily policejní posily. "Ze strany uprchlíků šlo o jakýsi protest a vzpouru proti tomu, že je v táboře zadržujeme. Podařilo se jim vyvrátit dvě branky uvnitř areálu tábora," řekla TN.cz v osm hodin večer mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.


Vzbouřenci podle ní dokonce výhrůžně lomcovali vnějším plotem, ale prý se ho ani nepokoušeli překonat. "Pro jistotu jsme stejně volali posily z Prahy, ale mezitím se situace uklidnila a posily byly odvolány," doplnila Rendlová.


A nechala se slyšet, že někteří z uprchlíků v protestech pokračují tím, že odmítají jíst a drží hladovku. "Podobné praktiky jsou v táborech běžné, lidé často proti zadržování nebo deportaci protestují sebepoškozováním nebo dokonce demonstrativními sebevraždami," uzavřela Rendlová.


Na místě pro jistotu zůstává zvláštní pořádková jednotka policie, kdyby se zklidnění migranti znovu "rozvášnili".
 

Pro většinu uprchlíků slouží Česko jen jako tranzitní země. Z celkového počtu zadržených uprchlíků jich 99 % směřuje přes Česko do Německa. Na naše území většinou přichází z Rakouska.

 

"My je zachycujeme a snažíme se je vracet do Rakouska," řekl TV Nova ministr vnitra Milan Chovanec. "Byli jsme požádáni, stejně jako Slováci, jestli bychom Rakousku mohli vypomoci s ubytováním zachycených migrantů, ale my tu kapacitu nemáme."

 

V prvním pololetí letošního roku u nás policisté zadrželi celkem 3018 nelegálních migrantů. To je zhruba o 50 procent více než vloni. Nejčastěji šlo o občany Ukrajiny, Sýrie a Kosova. Vláda se teď shodla na tom, jak bude v otázce uprchlíků postupovat, priority jsou jasné:

 

"Zajistit podmínky především pro bezpečnost lidí žijících v České republice, zajistit ale i podmínky pro integraci lidí, kteří sem přijdou," vyjmenoval vládní priority ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

 

Politici se dohodli například i na rozšíření kontrol, slibují také efektivní systém, který bude reagovat na možné výkyvy v počtu žadatelů o azyl nebo zvyšování kvality azylových zařízení.

vbo TN.cz
Reklama