havárie v pákistánu

Za pád letadla s 97 mrtvými mohou piloti, řekl ministr. Probírali pandemii

Pád letadla v Karáčí
Zdroj: Profimedia
Letadlo koncem května dopadlo do obytné části města Karáčí
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
24.6. 2020 16:01
Téma:

Za havárií letadla v Pákistánu, při které přišlo minulý měsíc o život 97 lidí, stojí pravděpodobně lidská chyba, nikoliv technická porucha. Vyplynulo to z dosavadního vyšetřování. Podle pákistánského ministra pro letectví byli piloti nesoustředění a povídali si o pandemii koronaviru.

K letecké havárii, která se stala 22. května v pákistánském městě Karáčí a při které zemřelo 97 lidí, vyšla první zpráva, která vychází z dosavadních výsledků vyšetřování. Vyplývá z ní, že neštěstí je důsledkem lidské chyby, přestože se nejprve předpokládalo, že za něj mohla technická porucha.

 

Pákistánský ministr pro letectví Ghulám Sarvar Chán podle BBC oznámil, že piloti nedodrželi protokol a během letu byli zabráni do hovoru. "Po celou dobu se bavili o koronaviru, jejich myšlenky se točily pouze kolem něj. Jejich rodiny byly zasaženy, diskutovali o tom," prohlásil s odkazem na záznam jejich hovoru, který to dosvědčuje.

 

Pilot se pokoušel přistát nadvakrát. Nejprve nedokázal správně vysunout podvozek. Řídící věž ho při druhém pokusu varovala na nesrovnalosti ve výšce a doporučila přistání opakovat. "Zvládnu to," odvětil pilot. Zhruba kilometr od ranveje ale letadlo havarovalo - spadlo do obytné zóny města Karáčí. Z 99 lidí na palubě jako zázrakem přežili dva. Zbytek přišel o život.

 

 

Kompletní vyšetřovací zpráva bude podle Chána předložena až za rok a bude zahrnovat podrobnosti ze záznamu pořízeném při přistávání. Slíbil rovněž, že budou přijato opatření proti nezodpovědným pilotům, jehož cílem bude zabránit opakování podobného neštěstí.

 

S leteckými haváriemi má Pákistán poměrně bohaté zkušenosti. V roce 2010 spadlo letadlo poblíž Islámábádu a všech 152 lidí na palubě zemřelo. V roce 2012 jiné letadlo nezvládlo přistání ve špatném počasí a o život přišlo všech 121 cestujících a šest členů posádky.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz