Podmínky označení

Pejskaři, pozor! Za tohle budou brzy hrozit tučné pokuty

Veterinář - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
26.8. 2019 5:45
Téma:
psi

Zhruba čtyři měsíce zbývají majitelům, aby nechali své psy označit mikročipem. Od začátku roku 2020 bude očkování proti vzteklině platit jen v případě, že má pes toto označení. Čtěte, jaké jsou další podmínky.

Od 1. ledna 2020 budou muset mít všichni psi mikročip. Štěňata budou muset být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, které se dělá v půl roce věku. Výjimku dostanou jen starší psi, kteří byli do 3. července 2011 označeni tetováním. To ale bude muset být jasně čitelné.

 

Díky povinnému označení by měli strážníci nebo veterináři rychleji zjistit identitu psa i jeho páníčka. To pomůže hlavně v případech, kdy se zvíře zatoulá a někdo ho najde, případně když způsobí nějakou škodu nebo zranění. Díky mikročipům bude také možné lépe monitorovat různé chovy, prodej mazlíčků a také kontrolovat dodržování předpisů chovateli.

 

Mikročip majitele přijde na 120 až 450 korun podle toho, pro jaký typ se rozhodne. Označení provádějí soukromí veterináři, jejichž seznam najdete zde. Veterinární lékaři si většinou účtují ještě další peníze za samotnou aplikaci čipu psovi, tyto částky už jednotné nejsou.

 

Pejskaři se nemusí bát, že by byl mikročip pro jejich mazlíčky nějak nebezpečný nebo příliš bolestivý. Označení je srovnatelné s injekcí - asi centimetrový čip umístí lékař do aplikační jehly a "píchne" ho zvířeti pod kůži. Čip je navíc obalen biokompatibilním materiálem, který tělo nevnímá jako cizí těleso.

 

 

Pokud nebude pes označen, bude majiteli od roku 2020 hrozit až 20tisícová pokuta. Na zvíře totiž bude pohlíženo, jako kdyby nemělo platné očkování proti vzteklině. I v případě, že by měl pes dostat novou vakcínu v průběhu příštího roku, musíte ho nechat mikročipem označit do konce letoška a nečekat až na přeočkování.

 

"Chápeme, že nová povinnost přinese sice jednorázovou administrativní a finanční zátěž pro chovatele ve výši stovek korun, nicméně její přínosy by měly být dle našeho očekávání výrazně vyšší," uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

 

Žádný celorepublikový registr psů zatím neexistuje ani se jeho zavedení neplánuje. Číslo mikročipu bude muset být zapsáno jen v očkovacím průkazu psa. Povinnost zaevidovat pejska ale v některých obcích platí (nebo bude platit) na základě vyhlášky. To už si musí každý majitel dohledat sám.

TN.cz