Zahraničí

Elon Musk představil převratný objev, který má pomoci lidem s paralýzou

Startupová firma miliardáře Elona Muska zabívající se vývojem mozkových čipů v pátek zveřejnila záběry, na nichž hraje opice s implantovaným čipem jednoduchou videohru, kterou ovládá pouze vlastním myšlením, informuje CNN.

Tříminutové video ukazuje Pagera, samce makaka, s čipy vloženými po obou stranách mozku, jak hraje Mind Pong. I když byla opice vycvičena k pohybu joystickem, ten je ve videu odpojený. Zdá se, že makak ovládá pálku jednoduše tím, že přemýšlí o pohybu rukou nahoru nebo dolů.

"Neuralink produkt umožní někomu s paralýzou ovládat chytrý telefon myslí rychleji než někdo, kdo používá palce," napsal Musk ve čtvrtek na twitteru. Neuralink funguje tak, že zaznamenává a dekóduje elektrické signály z mozku pomocí více než 2000 elektrod implantovaných do oblastí opičí motorické kůry, které koordinují pohyby rukou a paží.

Související obsah

"Pomocí těchto dat kalibrujeme dekodér matematickým modelováním vztahu mezi vzory nervové aktivity a různými pohyby joysticků, které vytvářejí," popisují vědci, jak systém funguje.

Společnost Neuralink se sídlem v San Francisku, kterou Musk založil v roce 2016, si klade za cíl implantovat bezdrátové mozkové počítačové čipy, které pomohou vyléčit neurologické stavy, jako je Alzheimerova choroba, demence a poranění míchy, a propojit lidstvo s umělou inteligencí – i když tato technologie je stále v rané fázi.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz