Zavzpomínají i na Formana

Začal festival v Cannes. Nový film představí Quentin Tarantino

Téma:

Na francouzské Azurové pobřeží se opět sjeli hvězdy a milovníci stříbrného plátna. V úterý odstartoval 72. ročník filmového festivalu v Cannes. Nejprestižnější přehlídka nabídne nový film Quentina Tarantina s Leonardem DiCapriem a Bradem Pittem. A do přímořského letoviska se chystá i Sylvester Stallone se svým Rambem.

Poslední přípravy, než se jihofrancouzská perla opět na 12 dní stane středobodem filmového světa, vrcholí. "Lampa je úplně nová, vše musí plnit vysoký standard. Polštáře jsou naškrobené, přesně jak by je připravila pečlivá hospodyně," prozradila pokojská v hotelu Martinez Heifi Lofiová.

 

Cannes letos zahájil snímek legendárního režiséra Jima Jarmusche Mrtví neumírají. Kombinace černé komedie a hororu se v hlavní soutěži utká s velkým letošním trhákem - Tenkrát v Hollywoodu. Režisér Tarantino do své černočerné komedie zasazené do zlaté filmové éry na přelomu šedesátých a sedmdesátých let v Los Angeles obsadil Brada Pitta, Leonarda DiCapria, Al Pacina či Margot Robbie.

 

V sekci pro náročnější diváky, v soutěži o Zlatou palmu, se utká drama Bolest a sláva ve španělském podání režiséra Pedra Almodovara s herci Penelope Cruz a Antoniem Banderasem.

 

"Porota je letos poměrně vážná, ale zato výběr filmů je krásný," pochvaluje si ředitel festivalu Thierry Fremeaux.

 

 

České zastoupení je tradičně skromné. Poctu Miloši Formanovi vystřihla ve svém dokumentu Forman vs. Forman Helena Třeštíková. Na zesnulého velikána české nové vlny budou moci návštěvníci zavzpomínat při promítaní komedie Lásky jedné plavovlásky, která byla v 1967 nominována na Oscara.

 

Zlatá palma od odborné poroty má zvuk spíše mezi filmovými nadšenci. Na rozdíl od Oscarů, které hodnotí filmy vždy za uplynulý rok, Cannes se drží pravidel festivalové přehlídky - tedy vybírá zajímavé, často neobjevené snímky. Nesnaží se za každou cenu o hlavní proud, i přes to má svých 40 tisíc akreditovaných návštěvníků vždy jistých.
 

vbo, Karolína Tomašková TN.cz