Čínský Nový rok

Začaly oslavy čínského Nového roku. Kvůli pandemii jsou střídmější

Patrik Balcar
Patrik Balcar
Aktualizováno 21:21
12.2. 2021 12:22
Téma:

Čína v pátek slaví lunární Nový rok. Ten bude ve znamení dobrotivého buvola, který žezlo přebírá od podlé krysy. Kvůli protipandemickým opatřením jsou letos Svátky jara jiné, omezily se hlavně davové oslavy. I letos si ale lidé po celém světě čínský Nový rok opravdu užívají.

Pestrobarevná taneční představení, pohádková hra světel, ty nejlepší dobroty na stole. Nejen Čína slaví vůbec nejdůležitější svátky roku, takzvané Svátky jara.

 

V pátek začíná lunární Nový rok a s tím prý přichází obrovské změny pro celý svět. Lstivá a proradná krysa předá vládu laskavému a dobrotivému buvolovi. Lidé doufají, že nadcházející rok bude lepší, než ten minulý.

 

 

Nový rok je pro miliony Číňanů tradičně svátkem, kdy si odpočinou od práce a navštíví své blízké, které často neviděli celý rok. Svátky trvají 15 dní. Zásadní roli hrají tradiční pokrmy a také pověry. Typické jsou nejrůznější symboly nebo červená barva, tedy barva štěstí.

 

Svátky jara každý rok znamenají masivní přesun milionů Číňanů, kteří odjíždějí za svými blízkými. Odhaduje se, že letos bude cestovat kvůli pandemii zhruba o 50 milionů lidí méně než loni.

 

 

Lidé častěji slaví v poklidné rodinné atmosféře. Tradiční dračí tanec ale nesmí chybět ani letos.

 

Čínský Nový rok v pátek začínají slavit lidé po celém světě. Třeba v New Yorku se do červena zbarvila věž Empire State Building.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

drz TN.cz