Koronavirus

Koronavirus se objevil dřív, než si vědci mysleli. Čína se to snažila utajit

Koronavirus se objevil dřív, než si vědci mysleli. Čína se to snažila utajit
Zdroj: Profimedia

Vypuknutí covidové epidemie začalo v Číně už v říjnu 2019 – dva měsíce před tím, než Peking upozornil svět na novou formu viru. Zjistili to američtí vědci.

Vědci z Institutu genomiky a evoluční medicíny z Temple univerzity ve Filadelfii analyzovali tisíce vzorků odebraných od pacientů s covidem. Vystopovali, jak se kmen koronaviru postupně vyvinul. Podle jejich výzkumů pochází už z poloviny října roku 2019. Vědci rovněž prokázali, že virus definitivně vzniknul v Číně, píše The Sun.


"Všechny genetické důkazy jasně ukazují, že tento virus pochází z Číny. Vzorec celosvětového šíření je také v souladu s čínskými viry šířícími epidemie v jiných zemích," sdělil jeden z výzkumníků zapojených do studie Sergei Pond.


Čína se ovšem snaží celou věc ututlat a zásadní data ohledně vývoje nového typu koronaviru maže. Stovky stránek informací souvisejících se studiemi prováděnými Wuchanským institutem virologie byly vymazány spolu s klíčovými údaji od viroložky přezdívané "Batwoman“. 56letá žena získala přezdívku pro svůj výzkum, ve kterém analyzovala vzorky získané v netopýřích jeskyních.

Související obsah


Hromadné odstranění online studií znovu potvrdilo obavy, že se Čína snaží zamezit vyšetřování původu koronaviru. "Je důležité, aby se důkladně prošetřilo, co přesně se stalo. Zdá se ale, že Čína dělá vše pro to, aby tomu zamezila. Čína se zjevně snaží skrýt důkazy," řekl Iain Duncan Smith, člen Meziparlamentní aliance k Číně.


Někteří vědci tak začali spekulovat, že za utajováním informací ohledně skutečné hrozby infekce koronaviru stojí to, že Čína se snaží chránit svůj obraz před světem a skrýt skutečný původ zabijácké nemoci. Ta připravila o život už více než 1,8 milionu lidí po celém světě.

Nové mutace koronaviru komplikují situaci po celém světě. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz