Varování nebrala vážně

Záchranáři jen panikaří, tvrdila Jermanová. Teď skončili v karanténě

Jaroslava Jermanová Pokorná
Zdroj: Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
21.3. 2020 18:54
Téma:

Většina občanů má zdravotníky, záchranáře, hasiče a policisty za hrdiny, kteří si v těchto dnech neváhají sáhnout na dno svých sil, aby zmírnili riziko šířící se epidemie koronaviru. Neuvěřitelně tak zaznívají slova středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové Pokorné, která jejich práci zlehčuje a znevažuje.

Od počátku týdne se středočeská hejtmanka na sociálních sítích chlubí, jak se kraji daří zajišťovat potřebné ochranné pomůcky pro zasahující záchranáře. To rozčílilo záchranářku Veroniku Brožovou, která Jermanové poslala otevřený dopis, ve kterém se ji snažila upozornit na skutečný stav věci. Popsala, že adekvátní vybavení nedostali, chrání se buď vlastnoručně ušitými rouškami nebo pomůckami, které se jim podařilo zajistit vlastní cestou.

 

Jermanová stížnost záchranářky smetla ze stolu jako neopodstatněnou. Vybavení sice prý není mnoho, protože stát v dodávkách selhává, že by ale neměli k dispozici nic, popřela. “Dle informací vedení záchranné služby jsou ochranné pomůcky zajištěny v dostatečném množství. Jejich zásoby jsou průběžně doplňovány,” popsala ještě ve středu na svém facebooku. Otevřený dopis komentovala jen jako zbytečnou paniku.

 

 

Středočeský kraj podle záchranářky v distribuci ochranných prostředků obrovsky selhává. Bohužel svým prohlášením nejenže nápravy nedosáhla, navíc ji ještě čekal postih. Ředitel záchranné služby Jiří Knor její chování označil za porušení pracovní kázně s pracovněprávními důsledky z toho vyplývajícími.

 

Jenže stačilo pár dní a na slova Veroniky Brožové došlo. Do kontaktu s člověkem, u kterého byla potvrzena nákaza koronavirem, se dostalo hned dvanáct středočeských záchranářů a skončili v nucené karanténě. V izolaci se ocitl i ředitel záchranky Jiří Knor. Provoz středočeské záchranné služby by karanténa třinácti lidí významněji zkomplikovat neměla, kraj se ale konečně rozhoupal k větší iniciativě v zajištění bezpečnosti nejen pro záchranáře.

 

V Česku jsou konečně dodávky roušek a repirátorů z Číny:

 

 

“Mám obrovskou radost, že se nám vlastními silami podařilo zajistit 20 tisíc respirátorů typu FFP2. Letadlo se zásilkou přiletí v průběhu noci a můj tým začne ihned připravovat předání do zdravotnických a sociálních zařízení,” sdílela Jermanová v pátek. Dalších přibližně 56 tisíc kusů respirátorů FFP2 obdrží kraj od vlády. Během pátku kraj objednal také další roušky pro sociální zařízení a dezinfekci pro řidiče hromadné dopravy. Všechny objednávky ale kraj realizoval až během pátku.

 

 

"V pátek se na mou žádost sešlo vedení Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje s paní Veronikou Brožovou. Vše jsme si vysvětlili,” napsala v sobotu Jermanová na svém profilu. Otevřený dopis se tak zřejmě nakonec neminul svým účinkem a rozhýbal vedení kraje k potřebné aktivitě.

 

S koronavirem bojuje celé Česko. Nemocní jsou už i mezi zdravotníky:

 

TN.cz