mapy větru předpověď počasí

V Česku řádil silný vítr. Stromy padaly i na koleje!

Téma:

Vítr ve čtvrtek dosáhl na některých místech i rychlosti orkánu, tedy 118 kilometrů v hodině. V noci na pátek se přidalo i sněžení.

Meteorologové kvůli silnému větru vydali výstrahu pro všechny kraje s výjimkou Jihomoravského a Zlínského. Původně platila do čtvrteční desáté hodiny večer, později ji prodloužili do půlnoci.

 

Plné ruce práce mají hasiči v Libereckém kraji. "Aktuální počet výjezdů profesionálních i dobrovolných jednotek hasičů k popadaným stromům napříč Libereckým krajem je 67. Nutno říci, že těchto bezmála 70 událostí jsme zaznamenali během 6 hodin," uvedla ve 21:50 mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková. Žádná zranění zatím nejsou hlášena.

 

V obci Bělá u Staré Paky narazil vlak do spadlého stromu. "Pro 32 cestujících hasiči zajistili náhradní autobusovou dopravu. Nehoda se obešla bez zranění," uvedla mluvčí hasičů Bílková.

 

Provoz je omezen i na dalších tratích. Do stromu narazil vlak také mezi Čimelicemi a Vráží u Písku nebo na hlavním železničním koridoru z Prahy do Brna u Březové nad Svitavou.

 

Během odpoledne a večera zasahovali pražští hasiči podle slov mluvčího HZS Praha Martina Kavky u jedenácti případů souvisejících se silným větrem. Vesměs šlo o spadlé stromy a uvolněné plechy.

 

Na Olomoucku působil silný vítr komplikace na železnici, kde na trať u Starého Města na Šumpersku popadalo několik stromů. V Olomouci v ulici Vídeňská došlo k pádu stromu na zaparkované vozidlo. Ve Šternberku poryv větru urval oplachtování z ocelovém přístřešku. "V hodnocení územních celků se většina zásahů odehrává na Šumpersku a dále na Olomoucku, několik výjezdů jsme již zaznamenali na Jesenicku," komentoval situaci z pohledu hasičů mluvčí HZS Olomouckého kraje Zdeněk Hošák s tím, že v souvislosti s povětrnostnímy podmínkami zasahovali u více jak čtyřiceti případů.

 


V Jihomoravský kraji v souvislosti se silným větrem vyjížděli hasiči k téměř třiceti událostem. " Jednotky nejčastěji odstraňovaly popadané stromy a větve z komunikací. Na Blanensku spadla silná větev na střechu restaurace a dráty elektrického vedení," řekl k situaci mluvčí tamních hasičů Filip Venclovský a dodal, že do Valtic na Břeclavsku vyrážela místní dobrovolná jednotka a profesionální jednotka z Břeclavi k zajištění velkého party stanu. Jejich zlínští kolegové zasahovali během večera u odstraňování popadaných větví a stromů na komunikaci celkem u 17 případů.

 


V Jižních Čechách má silný vítr na svědomí necelé dvě desítky popadaných stromů, které museli hasiči rozřezat a uklidit. Přesto situaci v kraji hodnotila mluvčí jihočeských hasičů Vendula matějů jako relativně klidnou. Během večera hasičům přibylo dalších šest zásahů.
 

 

Pohled na meteoradar (18:25):

 

"Zejména během odpoledne a večera bude přechodně foukat silný vítr s nárazy kolem 70 km/h, na severu ojediněle až 90 km/h," varoval už ráno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). A potvrdilo se.

 

Na Sněžce byl podle ředitele lanové dráhy orkán už ráno. Dopoledne pak nárazy mírně zeslábly, aby odpoledne znovu udeřily. "Od rána jsme mimo provoz, na Růžové hoře fouká kolem 20 metrů za sekundu na Sněžce až 25," řekl Jiří Martinec.

 

GALERIE: Mapy větru

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Předpovědní mapy - 1

 

V současné době má vítr místy v nárazech i 70 km/hod., na horách dosahuje i více než 100 km/hod. Nejhorší situace má být přitom podle meteorologů v Krkonoších. "Na horách na severu očekáváme nárazy větru kolem 110 km/h, na hřebenech Krkonoš až 125 km/h," varoval ČHMÚ.

 

GALERIE: Mapy srážek

1
/
4
Zdroj: Meteopress
Předpovědní mapy - 3

 

Vichřice se k nám přihnala z Německa, ještě zítra může mít vítr sílu do 90 kilometrů v hodině. "Během noci na pátek bude déšť nad 1100 m přecházet ve sněžení. Sněhové vločky očekáváme do neděle," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

 

 

S velkými problémy se potýkají i lidé v Německu, kde zabíjela bouře Xavier. Úřady kvůli ní dokonce doporučily lidem, aby nevycházeli ven. Více informací zde.

 

Doporučení meteorologů:

 

Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty (květináče, zahradní nábytek, plechy, apod.), zabezpečit skleníky, stavební jeřáby apod.

 

Při řízení auta jet maximálně opatrně. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelné. Sledovat dopravní zpravodajství. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií. Dodržovat pokyny horské služby.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Ženu zvedl silný vítr, odnesl a praštil s ní o zem. Podívejte se na video!

ŠÍLENÉ VIDEO: Muž se na Floridě snaží změřit rychlost hurikánu Irma! Zvítězí nad mocným živlem?

Související témata:
lud TN.cz