Jednotné přijímačky

Zase ta rčení! Zvládli byste přijímačky na víceletá gymnázia? TEST z češtiny

Test ve škole - 3
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
10.6. 2020 12:10
Téma:

Uchazeči o studium na víceletých gymnáziích se museli po matematice popasovat také s testem z českého jazyka a literatury. Zkuste si, jestli byste v přijímačkách na šestiletý nebo osmiletý gympl uspěli.

V jednotných přijímačkách dělají žákům tradičně největší problémy lidová rčení a přísloví. Ani zájemcům o studium na šestiletých a osmiletých gymnáziích. V úlohách měli doplnit, co nebo kdo je nejlepší kuchař, případně kdo z nebe nespadl.

 

Kromě ustálených slovních spojení museli uchazeči také ukázat, že rozumí textu a jsou schopni z něj vyčíst potřebné odpovědi. Nechyběly ani klasické otázky na gramatiku a zjišťování chyb v jednotlivých větách nebo určování, jaká tvrzení jsou pravdivá.

 

Na napsání testu z češtiny měli uchazeči tentokrát delší čas. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které testy zajišťuje, se rozhodl prodloužit limit ze 60 na 70 minut kvůli mimořádné situaci, která s ohledem na epidemii koronaviru nastala i kolem jednotných přijímaček.

 

 

Zatímco v minulých letech se přijímačky konaly vždy ve dvou termínech, letos měli zájemci jen jeden pokus. Omluvit se mohli jen z vážných důvodů, náhradní termín je vyhlášen na 23. června. Výsledky se uchazeči dozvědí o tři dny později, ti v řádném termínu za týden.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o snížení počtu pokusů na přijímačky:

 

Zkoušky letos probíhaly za přísných hygienických podmínek. Žáci museli nejdříve odevzdat prohlášení o bezinfekčnosti, dodržovat odstup alespoň 1,5 metru a před vstupem do třídy si vydezinfikovat ruce. Za těchto pravidel nemuseli mít nasazenou roušku.

 

Vyzkoušejte si, zda byste test z češtiny zvládli!

Zadání testu z českého jazyka a literatury pro šestiletá gymnázia:

GALERIE: Český jazyk pro šestiletá gymnázia

1
/
11
Zdroj: CERMAT
Český jazyk pro šestiletá gymnázia - 1

 

Zadání testu z českého jazyka a literatury pro osmiletá gymnázia:

GALERIE: Český jazyk pro osmiletá gymnázia

1
/
11
Zdroj: CERMAT
Český jazyk pro osmiletá gymnázia - 1

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz