Přijímací zkoušky

Žáci skládali přijímačky z českého jazyka. Problémy jim dělala přísloví

Žáci při zkouškách - 1
Zdroj: Mediafax
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
8.6. 2020 19:22
Téma:

Spolu s matematikou se uchazeči o čtyřleté obory středních škol v pondělí podrobili také přijímacím testům z českého jazyka. Zejména rčení dala některým žákům nečekaně zabrat. Vyzkoušejte si i vy, nakolik byste v letošních přijímačkách z češtiny uspěli.

Didaktický test z češtiny byl pro žáky vesměs těžší než ten z matematiky. Podle komentářů na sociálních sítích jim dala nejvíce zabrat lidová rčení. Mnozí přiznali, že například na přísloví o házení hrachu na zeď narazili až v testu.

 

"Já tedy nikdy hrách po zdi neházel. Zřejmě jiný kraj, jiný mrav," napsal ve facebookové skupině určené budoucím prvákům na střední Dominik. "No právě. Celkem by mě zajímalo, kde se hází hrachem po zdech a jaký to má význam," přidal se přispěvatel Honza.

 

 

Jako záludné se ukázalo i rčení o ohni na střeše. Zatímco jedni ve svých odpovědích zakládali oheň na poli nebo jiném ohni, jiní raději ponechali otázku nezodpovězenou. "Je to jako oheň na ohni. Totální blbost, ale alespoň jsem neměla pocit, že jsem nic nevyplnila," přiznala Kateřina.

 

"Když nevíte, že je oheň na střeše, co byste pak doplnili sem: Je to jako házet … po zdi. No ale stejně mi je jasný, že vás všechny vezmou, takže chill out a v září pevné nervy," napsal na facebook Honza.

 

 

"Hele, jak je podstatné jméno, 1. pád, skloňování podle vzoru muž, má tři slabiky a příbuzné slovo hlas? Já tam jak blbá čuměla, ale nic z toho," pátrala na facebooku po řešení Teri. Podobná zadání byla náročná i pro další žáky, nakonec se ale z velké části shodli na tom, že správnou odpovědí je slovo hlasatel.

 

Na úspěšné složení obou přijímacích zkoušek si věří jen malá část budoucích středoškolských studentů. Většina se přiklání k úspěchu jen v jedné, nebo druhé části. "Čeština easy, chyběly mi tak dvě nebo tři úlohy, ale matiku nehodlám komentovat," svěřila se Vanda. S tím, že zkouška z češtiny sice otestovala znalosti, ale příliš nezaskočila, souhlasili i další.

 

 

Chcete otestovat vaše vlastní znalosti a zjistit, jak byste na letošních přijímačkách z češtiny dopadli? Zadání ostrého testu k přijímacím zkouškám pro čtyřleté obory si můžete zkusit vyplnit na tomto odkazu. Výsledky poté najdete zde. Cermat zveřejní letošní úlohy z českého jazyka zde.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz