Nebeské divadlo

Zatmění Měsíce i meteorické roje. Rok 2020 na obloze bude nabitý

Zářící meteor - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 19. 12. 2019
Téma:

Pokud rádi vzhlížíte k obloze a pozorujete zatmění, meteorické roje nebo ostatní planety naší sluneční soustavy, máte se na co těšit i v roce 2020. A podle astronomů nás čeká i úkaz století.

"Hned začátkem roku uvidíme maximum meteorického roje Kvandrantidy. Nejvhodnější k pozorování bude noc ze 3. na 4. ledna, tedy nejtěsnější k maximu činnosti roje. Počet meteorů za hodinu se pro maximum udává 110," popsal úkaz hned po začátku nového roku mluvčí České astronomické společnosti Pavel Suchan.

 

O týden později, 10. ledna večer, se na nebi předvede polostínové zatmění Měsíce. To obvykle není vidět pouhým okem, tentokrát se ale jižní část Měsíce (ta, která není tolik pokrytá měsíčními moři) mírně ztmaví. Nejlépe to bude vidět deset minut po osmé hodině večer.

 

Dominantou oblohy bude skoro celý rok Venuše, která bude "svítit" nejdřív večer a poté ráno.

"V prvních měsících roku najdeme na večerní obloze velmi jasnou Venuši v roli Večernice. Bude zářit nad jihozápadem. V létě se pak přesune na ranní oblohu jako Jitřenka svítící velmi silně na východě před východem Slunce. Venuši na obloze nelze přehlédnout, je po Slunci a Měsíci nejjasnějším objektem oblohy," vysvětlil Suchan.

 

O letních prázdninách budou celou noc vidět i další dvě planety - Jupiter a Saturn. Ty ovšem to největší divadlo předvedou až na konci prosince 2020.

 

"21. prosince dojde na večerní obloze ke vzácné konjunkci (úhlovému přiblížení) Jupiteru se Saturnem. Jedná se tedy o úkaz století, spíše staletí - takové těsné přiblížení těchto dvou planet totiž nastalo naposledy v roce 1623 a znovu se tak stane až v roce 2080," neskrývá nadšení astronom.

Kromě toho nás v roce 2020 čekají další dva pravidelné meteorické roje - známé Perseidy budou nejlépe vidět v noci 12. srpna, Geminidy o půlnoci 14. prosince. Ty budou navíc dobře vidět, protože Měsíc bude v novu. "Odhadovaný počet meteorů je až 150, a tak prosincové Geminidy budou nejvýraznějším meteorickým rojem roku 2020," uzavírá nebeský výhled Suchan.

 

Pokud si chcete kosmický "jízdní řád" projít podrobněji, můžete tak učinit ZDE.

 

Nebeské divadlo: Částečné zatmění měsíce nad Českem (7/2019):

TN.cz