Domácí

Česko sledovalo zatmění Měsíce! Podívejte se na nejlepší záběry

Lidé na všech kontinentech se v noci na středu stali svědky částečného zatmění Měsíce. Zajímavý přírodní úkaz, který se bude znovu opakovat až v lednu, si nenechali ujít ani lidé v Česku. Některé hvězdárny proto zůstaly otevřené. Zatmění trvalo zhruba pět hodin.

Nebeské divadlo začalo v úterý kolem deváté večer. Černý stín Země pomalu přikryl Měsíc, který byl v úplňku. Během pěti hodin ho zakryl téměř ze tří čtvrtin. V maximální fázi se Měsíc nacházel ve 23:30 a byl překrytý z 65 procent. 

Částečné zatmění se odehrává až pětkrát do roka. Přesto tento jev přiměl stovky lidí zůstat déle venku. Na Jindřichohradecku ho pozorovali přímo na ulici.

Déle otevřeno měly také hvězdárny po celé republice. Například do ostravského planetária přišlo zatmění Měsíce pozorovat sto lidí. Ne všude ale panovaly dokonalé podmínky na pozorování, právě na Ostravsku ho zhatilo počasí.

Související obsah

Kromě Česka mohli poslední zatmění v letošním roce sledovat lidé v celé Evropě, Africe, Americe, Austrálii nebo Asii. Stín naši přirozenou družici zase zahalí až příští rok. Ovšem to lidským zrakem nespatříme. Na pořádné a dokonce úplné zatmění si budeme muset počkat až do roku 2025.

reg/Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz