Nejmocnější ženy

Žebříčku nejvlivnějších žen Česka poprvé vévodí ministryně Schillerová

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
10.6. 2020 20:44
Téma:

Nejvlivnější ženou Česka je historicky poprvé ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V tradičním žebříčku zveřejňovaném časopisem Forbes se dostala před loňskou vítězku eurokomisařku Věru Jourovou i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Do letošního žebříčku se dostalo rekordních 135 osobností z různých odvětví.

Píle, dřina a chuť něco změnit nebo vybudovat – takové jsou ženy, které podle hodnocení Forbesu nejvíc ovlivňují Česko.

 

"Ženy, se kterými mluvíme, nemají rády kvóty a nemají rády ty teorie, že nějaká žena má nějakou pozici dostat jenom proto, že je žena. Ona ji chce dostat proto, že je dobrá v tom, co dělá," tvrdí Irena Cápová, autorka žebříčku magazínu Forbes.

 

 

Forbes vydává žebříček nejvlivnějších žen už podeváté. Letos tam je rekordních 135 jmen. Při sestavování seznamu záleží na tom, jaký vliv mají na lidi, firmy, nebo s jakým objemem peněz pracují. Vůbec poprvé je nevlivnější ženou správkyně státní kasy Alena Schillerová.

 

"Jsem pořád úplně obyčejná ženská. A že to je velká čest, že se právnička z Brna dostala na takto sledovaný a vlivný žebříček. Já si toho nesmírně vážím," prohlásila Schillerová.

 

 

Ministryně financí sesadila z pomyslného trůnu místopředsedkyni Evropské komise. Ta se objevuje pravidelně na předních příčkách.

 

"Já si myslím, že dělám práci, která má dopad na lidi. V mém případě tedy nejen na lidi v České republice, ale i na lidi v Evropě. Těší mě to," popsala Věra Jourová.

 

 

Třetí místo má letos vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle odborníků v ní lidé jednoduše vidí spravedlnost. Dohlíží na asi 150 největších případů, které justice řeší.

 

"O to víc to ocenění skutečně vnímám jako ohodnocení všech státních zástupců, kteří se podílejí na práci státního zastupitelství a které mám tu čest vést," prohlásila Bradáčová.

 

 

V žebříčku figurují osobnosti politiky, byznysu nebo sportu. V první desítce jsou ženy, které stojí v čele velkých společností a holdingů a mají na starosti stovky zaměstnanců a spravují miliardy korun. Při náročné práci se navíc věnují svým dětem a rodinám.

 

Do stovky se dostaly také osobnosti z vědy a výzkumu, mezi nimi třeba Hana Dvořáková, která podporuje prostřednictvím nadace mladé chemiky.

TN.cz