Politika

Krize pomohla vládním stranám. ANO navýšilo náskok, SPD ztratila

Krize pomohla vládním stranám. ANO navýšilo náskok, SPD ztratila
Zdroj: Profimedia

Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu vyhrálo hnutí ANO, které navýšilo svůj náskok před druhými Piráty. Na třetím místě by skončila ODS, následuje ČSSD, které se podařilo zastavit pokles. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřenila agentura STEM.

ANO by v květnu ve volbách zvítěžilo s 33,7 procenty hlasů, což je téměř o tři procentní body více než v posledním průzkumu z března. Podle agentury STEM na tom má podíl epidemie koronaviru, kterou tak zřejmě podle voličů vláda dobře zvládla. K výrazným změnám ale zatím nedošlo.

Z koronavirové krize a s tím spojené pozornosti celého Česka těžila i druhá vládní strana - ČSSD, která je na čtvrtém místě s 8,9 procenty hlasů. "Jako součást koalice byla při řešení epidemie více vidět. Vztah ke straně i zájem příznivců sociální demokracie o politiku je však nadále chabý," hodnotí experti STEM.

Na druhém místě se stále drží Piráti, jejichž podpora ale postupně klesá. Zatímco v březnu by je volilo 15,2 procenta rozhodnutých voličů, v květnu už to bylo 12,8 procenta. Volební preference se téměř nezměnily u největší opoziční strany ODS, která získala na svou stranu 11,4 procenta respondentů.

Související obsah

Po ČSSD na čtvrté příčce následují se 7,3 procenty hlasů komunisté, jejichž podpora se téměř nemění. Naopak SPD na místě šestém voliči podle modelu dlouhodobě ubývají. Zatímco ve volbách před necelými třemi lety dostala 10,6 procenta, nyní je to jen 6,5 procenta hlasů.

Přes hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by se v květnu přehoupli ještě lidovci s 6,1 procenty respondentů. Zástupci dalších tří sněmovních stran - STAN, Trikolora a TOP 09 - by do poslaneckých lavic nezasedli.

Související obsah

"Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 55 procent, záporně 26 procent a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 procent dotázaných. Ochota účastnit se voleb je nižší než obvykle," doplnili odborníci z agentury STEM.

Průzkum probíhal ve dnech 22. května až 1. června, zúčastnilo se ho 1086 lidí vybraných kvótně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz