Politika

Krize pomohla vládním stranám. ANO navýšilo náskok, SPD ztratila

Krize pomohla vládním stranám. ANO navýšilo náskok, SPD ztratila
Zdroj: Profimedia

Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu vyhrálo hnutí ANO, které navýšilo svůj náskok před druhými Piráty. Na třetím místě by skončila ODS, následuje ČSSD, které se podařilo zastavit pokles. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřenila agentura STEM.

ANO by v květnu ve volbách zvítěžilo s 33,7 procenty hlasů, což je téměř o tři procentní body více než v posledním průzkumu z března. Podle agentury STEM na tom má podíl epidemie koronaviru, kterou tak zřejmě podle voličů vláda dobře zvládla. K výrazným změnám ale zatím nedošlo.

Z koronavirové krize a s tím spojené pozornosti celého Česka těžila i druhá vládní strana - ČSSD, která je na čtvrtém místě s 8,9 procenty hlasů. "Jako součást koalice byla při řešení epidemie více vidět. Vztah ke straně i zájem příznivců sociální demokracie o politiku je však nadále chabý," hodnotí experti STEM.

Na druhém místě se stále drží Piráti, jejichž podpora ale postupně klesá. Zatímco v březnu by je volilo 15,2 procenta rozhodnutých voličů, v květnu už to bylo 12,8 procenta. Volební preference se téměř nezměnily u největší opoziční strany ODS, která získala na svou stranu 11,4 procenta respondentů.

Související obsah

Po ČSSD na čtvrté příčce následují se 7,3 procenty hlasů komunisté, jejichž podpora se téměř nemění. Naopak SPD na místě šestém voliči podle modelu dlouhodobě ubývají. Zatímco ve volbách před necelými třemi lety dostala 10,6 procenta, nyní je to jen 6,5 procenta hlasů.

Přes hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by se v květnu přehoupli ještě lidovci s 6,1 procenty respondentů. Zástupci dalších tří sněmovních stran - STAN, Trikolora a TOP 09 - by do poslaneckých lavic nezasedli.

Související obsah

"Při dotazu, zda se respondenti chtějí zúčastnit poslaneckých voleb, odpovědělo kladně 55 procent, záporně 26 procent a rozhodnuto podle vlastního vyjádření není 19 procent dotázaných. Ochota účastnit se voleb je nižší než obvykle," doplnili odborníci z agentury STEM.

Průzkum probíhal ve dnech 22. května až 1. června, zúčastnilo se ho 1086 lidí vybraných kvótně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Politika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz