Smutná zpráva

Zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ. Místo slávy mu přineslo dluhy

Zdeněk Princ
Zdroj: Profimedia, Dan Materna / MAFRA
Zesnulý Zdeněk Princ
Jan Pánik
Jan Pánik
26.9. 2019 20:33
Téma:

Ve věku 85 let zemřel ve středu vynálezce pexesa Zdeněk Princ, informoval Deník N s odvoláním na jeho syna Tomáše. Nápad na populární společenskou hru dostal Princ v mozaikářské dílně začátkem 50. let, slávu mu však nepřineslo.

Výtvarník Zdeněk Princ hru pexeso vymyslel před 54 lety. První sadu navrhl v roce 1965. Místo slávy mu však hra přinesla dluhy a politické perzekuce. Honoráře a ochrannou známku mu za normalizace sebral komunistický režim, tvrdí Deník N.

 

Název pexeso vlastně vznikl náhodou. "Můj název - obrázková mozaika - byl moc dlouhý. Řekli mi, ať vymyslím něco kratšího jako domino“nebo loto. V televizi tehdy běžela soutěž s názvem Pekelně se soustřeď. Tak jsem z toho udělal zkratku s X místo K a vzniklo PE-XE-SO. Toho názvu si cením nejvíce, to je prostě značka," vzpomínal Princ v rozhovoru pro Stodůlecký posel, který vznikl k 50. výročí populární hry. 

 

 

Úplně první pexeso bylo vydáno v nákladu 10 tisíc kusů. Dnes existuje obrovské množství motivů, některé firmy a organizace jej navíc používají také pro svou propagaci.

 

 

TN.cz