odchod umělce

Zemřel zpěvák Procházka (96). Zpíval dechovky a i hymnu Slavie

Stanislav Procházka
Zdroj: ČTK
Stanislav Procházka

Dnes zemřel zpěvák Stanislav Procházka. Věnoval se zejména dechovce, ale nazpíval například i fotbalovou hymnu Slavie, které byl velký fanoušek. Bylo mu 96 let.

Stanislava Procházku je snadné si vybavit především podle největších hitů, které si posluchači oblíbili: Nikdy se nevrátí, Bíle konvalinky, Hej panímámo, Andulička... Fanoušci pražské Slavie ho znají jako autora jejich fotbalové hymny Naše věčná Slavia, k níž složil hudbu i text.

 

Stanislav Procházka se začal jako profesionální zpěvák živit už krátce před válkou. Vystupoval hlavně v Praze, například v Lucerna Baru, prestižní kavárně Vltava nebo v divadle Járy Kohouta. Širokou popularitu mu ale získalo až poválečné angažmá v rozhlase, kde vystupoval s orchestrem F. A. Tichého a později s Orchestrem Karla Vlacha. Hrál ovšem i v televizi, v pořadech jako bylo Televarieté nebo Kavárnička dříve narozených.

 

 

Zpěvák o třináct let přežil svého syna, rovněž Stanislava Procházku, který zemřel v roce 2003 na Parkinsonovu chorobu. I ten se věnoval dráze profesionálního zpěváka, ale na rozdíl od svého otce býval hvězdou populární hudby.

 

Stanislav Procházka mladší byl až do konce svého života velmi aktivní - jak soukromně, tak profesionálně. Ještě ve svých devadesáti letech vydal hudební album Nedělej nám starosti, stáří.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Český filmový svět smutní. Zemřela herečka z Comebacku, Ordinace i aktuálního českého hitu

Dosud nezveřejněné fotky Ivety Bartošové pár dní před smrtí. Neuvěříte, co prozradily!

Související témata:
tn.cz / gar