Smutná zpráva

Zemřela herečka Jana Drbohlavová, učitelka ze Saxany. Bylo jí 78 let

Jana Drbohlavová - 1
Zdroj: Profimedia / oficiální zdroj
Drbohlavová se proslavila hlavně rolí učitelky v Dívce na koštěti
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 29.10. 2019 20:36

Herečka a dabérka Jana Drbohlavová ve věku 78 let zemřela. Proslavila se především rolí učitelky ve filmu Dívka na koštěti. Smutnou zprávu potvrdil její bývalý manžel Ladislav Županič.

"Zemřela milosrdně ve spánku," uvedl Županič pro portál Blesk.cz s tím, že Drbohlavová odešla do hereckého nebe v noci z neděle na pondělí. Před smrtí ji hospitalizovali v Nemocnici pod Petřínem v Praze, kam ji převezli z pečovatelského domu.

 

Jana Drbohlavová se narodila 22. listopadu 1940 v Praze. Studovala na DAMU ve stejném ročníku s Josefem Abrhámem, Jiřím Krampolem nebo Petrem Čepkem. Po studiu nastoupila do Divadla na Fidlovačce, poté se v roce 1963 přesunula do Městských divadel pražských.

 

V Divadle ABC působila až do roku 2016, kdy musela ze zdravotních důvodů skončit. Poslední měsíce strávila v domě s pečovatelskou službou Slunečnice v Bohnicích. Podle bývalého manžela postupně ztratila cit v nohou, až mohla jen ležet a potřebovala neustálou péči.

 

 

Jako herečka se proslavila především rolí učitelky ve snímku Dívka na koštěti. Známější byla jako dabérka, namluvila několik televizních večerníčků a hlas propůjčila také profesorce McGonagallové ve filmové sérii o Harrym Potterovi a sestře Vinnetoua Nšo-či.

 

Nadabovala postavy ve více než stovce filmů či televizních seriálů. Za celoživotní mistrovství v dabingu získala od Herecké asociace v roce 2007 Cenu Františka Filipovského. Manželství s hercem Ladislavem Županičem vydrželo pouhých pět let.

TN.cz