hledání života

Měsíc Saturnu má skoro všechny ingredience pro vznik života

NASA chystá konferenci k objevu oceánu mimo Zemi
Zdroj: NASA
Téma:

Americká vesmírná agentura NASA svolala na čtvrteční den tiskovou konferenci, na které oznámila významný objev při výzkumu oceánů mimo Zemi. Na konferenci odborníci zveřejnili, že na Enceladu a Europě jsou skoro všechny ingredience, které by mohly umožnit vznik života mimo Zemi.

Výzkum toho, jak vznikal život na Zemi, je velice důležitý pro hledání života mimo naši planetu. Objev toho, že se hluboko v oceánech tvořil život i bez přítomnosti slunečního záření a to díky chemickým reakcím, byl významný i pro astrobiologii.

 

Na konferenci NASA oznámila objev sondy Cassini, že se na měsíci Saturnu Enceladu nachází vodík. Chemická reakce zvaná metanogeneze by pak mohla na ledovém měsíci, který má pod povrchem tekutý oceán, představovat zdroj energie, který by mikroby a bakterie, jsou-li na měsíci, mohly používat k přežití.

 

Život, tak jak ho známe, potřebuje k přežití tři základní věci. Těmi jsou voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prvky, patří mezi ně uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra.

 

 

Nedávný výzkum potvrdil, že na Enceladu jsou téměř všechny ingredience pro vznik života, zatím se nepodařilo potvrdit síru a fosfor.

 

 

"Tohle je zatím nejblíže, co jsme se dostali k identifikaci místa, které by mělo všechny ingredience pro obyvatelné prostředí," vysvětlil nadšeně na konferenci Thomas Zurbuchen z NASA.

klma TN.cz